Kluby piłkarskie z Londynu. Sprawdź futbolową mapę [TOP 10]

Piłka nożna to narodowy i najpopularniejszy sport w Anglii. Nic dziwnego więc, że na futbolowej mapie Londynu znajdziemy niesamowitą liczbę tamtejszych klubów piłkarskich. Wiele z nich występuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, czyli w Premier League. Co więcej, londyńskie drużyny są jednocześnie w czołówce najlepszych zespołów na świecie i co roku aspirują do zwycięstwa Lidze Mistrzów.

Kluby z Londynu w Premier League

Kluby piłkarskie z Londynu, które występują w Premier League to Chelsea, Arsenal, Tottenham, West Ham, Crystal Palace, Fulham i Brentford. Oprócz tego utytułowanymi zespołami ze stolicy Anglii są Queens Park Rangers, Millwall i Charlton Athletic.

Kluby piłkarskie z Londynu [TOP 10]

10. Charlton Athletic FC

Zestawienie londyńskich klubów otwiera zespół ze wschodniej części Londynu z dzielnicy Charlton. Charlton Athletic FC został założony w 1905 roku. „The Addicks” swoje mecze rozgrywają od 1919 roku na The Valley, obiekcie mogącym pomieścić 27 111 kibiców. Klub raczej nie słynął z ogromnych sukcesów, ich największym osiągnięciem było zdobycie Pucharu Anglii w 1947 roku. W swojej historii zespół ze wschodniej części Londynu raczej nie sprawiał niespodzianek, w sumie w najwyższej angielskiej klasie rozgrywkowej spędził 26 sezonów, na poziomie Championship 45 sezonów, w trzeciej – 21 sezonów.

9. Millwall F.C

Klub z dzielnicy Bermondsey ze wschodniej części Londynu, gdzie znajdowała się firma sprzedająca żywność J.T Morton i to właśnie pracownicy tej firmy w 1885 roku założyli Millwall F.C. Stadionem, na którym londyńska ekipa rozgrywa swoje spotkania, jest The New Den. Obiekt mieszczący 20 146 kibiców, wybudowany w 1993 roku. Największym rywalem popularnych „Lwów” jest ekipa West Ham United. Do największych sukcesów „The Dookers” należą: mistrzostwo Championship w 1988 roku, trzykrotne mistrzostwo Football League One w sezonach 1927/1928, 1937/1938, 2000/2001 oraz Mistrzostwo Football League Two w sezonie 1961/1962. W 2004 roku ekipa z The New Den znalazła się w finale Pucharu Anglii, gdzie ulegli Manchesterowi United. Klub dwukrotnie grał w Premier League. Zanotował także występ w europejskich pucharach w sezonie 2005/2006, jednak odpadł w pierwszej rundzie ulegając węgierskiemu Ferencvarosowi. Millwall spędziło 45 sezonów w drugiej lidze angielskiej, 43 w trzeciej lidze i 5 w czwartej.

8. Queens Park Rangers Football Club

Londyński klub piłki nożnej, który został założony w 1882 roku w zachodnim Londynie w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Ciekawostką jest, że QPR rozgrywali swoje mecze na trzynastu różnych stadionach, aż osiadli na Loftus Road w 1963 roku, obiekt ten mieści 18 459 kibiców. Kierownictwo Queens Park Rangers chce jednak w przyszłości przenieść się na większy obiekt, już ponoć zostały poczynione kroki w tym kierunku, a nowym potencjalnym miejscem na stadion ma być North Acton. Klub z zachodniej części Londynu może pochwalić się takimi sukcesami jak zdobycie Pucharu Ligi Angielskiej w sezonie 1966/67, zdobycie Mistrzostwa Division Two w sezonie 1982/1983 oraz Mistrzostwo Football League Championship w sezonie 2010/2011. Rangersi dwukrotnie grali w europejskich pucharach w sezonach 1976/77 oraz 1984/85, jednak nie odnieśli większych sukcesów. Poza tym ekipa z Loftus Road rozegrała 23 sezony na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Anglii, 32 w Championship, a aż 40 na trzecim poziomie rozgrywkowym.

7. Brentford Football Club

Siódmy zespół w naszym zestawieniu. Klub został założony 19 października 1889 roku. Swoją siedzibę popularne „Pszczoły” mają w zachodniej części Londynu w dzielnicy Brentford. Dotychczas największym sukcesem klubu był awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii – Premier League, miało to miejsce w sezonie 2020/21. Co prawda awansowali również w roku 1947, jednak grali oni wówczas pod inną nazwą. W 2014 roku „The Bees” wywalczyli awans do Championship. W sezonie 2008/09 zdobyli mistrzostwo League Two. W sezonie 2019/20 Brentford rozegrało baraże o awans do Premier League jednak ostatecznie przegrali, a na awans musieli zaczekać do przyszłego roku. Ekipa z zachodniej części Londynu swoje mecze rozgrywa na Brentford Community Stadium. Wybudowanym w 2020 r. Nowym obiekcie mieszczącym 17.500 kibiców. Poprzednim stadionem było sędziwe Griffin Park, które od 1904 roku było związane z ekipą z Brentford.

6. Fulham FC

Kolejny klub na piłkarskiej mapie Londynu, a dokładnie z jej zachodniej części w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Klub został założony w 1879 roku, co czyni go najstarszym zawodowym klubem w stolicy. „Wieśniacy” rozgrywają swoje mecze na słynnym Craven Cottage, mieszczącym 25 700 kibiców, stadionie wybudowanym w 1896 roku. Bez wątpienia do największych sukcesów klubu należy zdobycie pucharu Intertoto w 2002 roku, a także finał Ligi Europy w 2010 roku, gdzie przegrali z Atletico Madryt. Po drodze Fulham wyeliminowało takie drużyny jak Wolfsburg, Juventus, HSV czy Szachtar Donieck. Pięciokrotnie, a ostatnio w 2018 i 2020 roku Fulham awansowało do Premier League. Skąd spadło w 2021 roku. W sumie Fulham rozegrało 25 sezonów na poziomie Premier League. W sezonie 2011/12 Fulham zagrało w lidze Europy, jednak odpadli w fazie grupowej. A w roku 2001 zostali mistrzami Championship.

5. Crystal Palace

Profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Selhurst w dzielnicy Croydon w południowym Londynie. Chociaż formalnie stworzony jako profesjonalny zespół w 1905 roku, początki klubu sięgają roku 1861, kiedy to w budynku wystawowym Crystal Palace powstała amatorska drużyna piłkarska o tej samej nazwie. Doprowadziło to do roszczeń klubu, jakoby Crystal Palace było najstarszym klubem piłkarskim na świecie. Kolory bordowy i niebieski są uznawane za barwy klubowe. Największymi rywalami „Orłów” są Brighton, Millwall i Charlton. Do największych sukcesów klubu należy zajęcie trzeciego miejsca w ligowej tabeli w sezonie 90/91, bycie dwukrotnym uczestnikiem finału Pucharu Anglii oraz zdobycie Zenith Data Systems Cup, czyli pucharu rozgrywanego w latach, kiedy angielskie kluby zostały wykluczone z europejskich rozgrywek.

4. West Ham United F.C.

Klub piłkarski z Londynu założony w 1895 roku. Swoje mecze rozgrywa na Stadionie Olimpijskim w Londynie. Tradycyjnie klub gra w bordowo niebieskich koszulkach i białych spodenkach. Ich najwięksi rywale to Millwall, Leyton Orient oraz Tottenham. Wcześniej klub nosił nazwę Thames Ironworks, a od 1900 roku nazywa się West Ham United F.C. Początkowo zespół grał w Southern League i Lidze Zachodniej przed przystąpieniem do Football League w 1919 roku. Do największych sukcesów klubu należą Puchar Zdobywców Pucharów zdobyty w 1965 roku, 3. miejsce w rozgrywkach ligowych w 1986 roku oraz Puchar Intertoto zdobyty w 1999 roku.

3. Tottenham Hotspur F.C.

Siedziba klubu znajduje się w londyńskiej dzielnicy Tottenham, założony w 1882 roku jako Hotspur F.C. Barwami klubu są kolory biały oraz granatowy. Odwiecznym rywalem Spurs jest drużyna z sąsiedniej gminy Londynu – Arsenal. Tottenham zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1909 roku. Pierwszy klub w Anglii, który w XX wieku zdobył „podwójną koronę”, czyli mistrzostwo oraz krajowy puchar w jednym sezonie (1961). Wcześniejsze mistrzostwo zostało wywalczone w 1951 roku.

2. Arsenal F.C.

Klub piłkarski z siedzibą w północnym Londynie, w dzielnicy Holloway. Arsenal został założony w 1886 roku i był pierwszym klubem z południa Anglii, który dołączył do The Football League, w 1893 roku. Jest jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn. Tradycyjnymi barwami klubu są czerwony i biały. Ich najwięksi rywale to Chelsea oraz Tottenham. W latach 30. XX w. klub pięć razy był mistrzem kraju i zdobył dwa Puchary Anglii. Po II wojnie światowej klub osiągał mniej sukcesów. W sezonie 1970/1971 Arsenal zdobył dublet. W sezonie 2003/2004 Arsenal zdobył tytuł mistrza Anglii bez żadnej porażki i został drugą drużyną, która to uczyniła (a pierwszą, która nie przegrała w 38 meczach). Dwa lata później dotarł do finału Ligi Mistrzów, w którym przegrał z FC Barceloną.

1. Chelsea F.C.

Klub piłkarski z siedzibą w zachodnim Londynie, w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Został założony 10 marca 1905 roku. Większość sezonów spędził w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Klub posiada niebieskie barwy. Największym rywalem „Niebieskich” jest zespół Arsenalu. Klub Chelsea F.C. ma w swojej historii wiele niezapomnianych zdarzeń, jednak najważniejszym z nich wydaje się to z 2003 roku. Właśnie wtedy klub został zakupiony przez rosyjskiego multimiliardera Romana Abramowicza, a towarzyszące temu inwestycje w szkolenie piłkarzy, działaczy oraz szkółkę młodzieżową przyniosły efekty. Chelsea pod władaniem Rosjanina na dobre włączyła się do walki o wszystkie możliwe trofea. Po zdobyciu wielu krajowych pucharów „The Blues” udało się zdobyć upragnioną Ligę Mistrzów w sezonie 2011/2012. Obecnie jest to jeden z najbogatszych klubów piłkarskich na świecie i wciąż jeden z najlepszych angielskich zespołów.

Piłkarska mapa klubów z Londynu

Jak ogromnym miastem jest Londyn, doskonale pokazuje poniższa mapa, na której znajdują się lokalizacje ponad 30 klubów piłkarskich. Sprawdź, w jakiej części stolicy Anglii znajduje się siedziba i stadion najlepszych drużyn.

piłkarska mapa londynu
by u/Mahoganyjoint
Jaki są kluby piłkarskie z Londynu?

Kluby piłkarskie z Londynu, które występują w Premier League to Chelsea, Arsenal, Tottenham, West Ham, Crystal Palace, Fulham i Brentford.

Jakie są angielskie kluby piłkarskie?

Najpopularniejsze angielskie kluby piłkarskie to: Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Manchester City, Tottenham Hotspur, Everton, Newcastle United, Leeds United, Aston Villa.

Ile jest drużyn piłkarskich w Londynie?

W Londynie jest ponad 30 klubów piłkarskich, które występują w centralnych rozgrywkach. Oprócz tego znajduje się tam mnóstwo drużyn amatorskich.

Autorzy:
Adam Kajdan
Albert Janczak

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments