Tabela ligi angielskiej

Sprawdź aktualną tabelę ligi angielskiej i statystyki zespołów w sezonie 2022/2023. Znajdziesz tutaj zaktualizowaną klasyfikację po każdym meczu Premier League. Dowiedz się, kto jest w Anglii liderem, kto zagra w europejskich pucharach i kto walczy o utrzymanie. Piłka nożna na wyspach, to najpopularniejszy sport i wzbudzający największe emocje.

1-4: Liga Mistrzów
5: Liga Europy
18-20: Spadek do Championship

Tabela ligi angielskiej – europejskie puchary, spadki

Corocznie w rozgrywkach angielskiej Premier League bierze udział 20 zespołów. Popularne „TOP4” gwarantuje sobie możliwość udziału w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Drużyna na 5. miejscu będzie mogła wystąpić w Lidze Europy. W Premiership spadek grozi trzem najgorszym zespołom, zostają one degradowane do Championship. W przypadku takiej samej liczby punktów o pozycji w tabeli decyduje bilans bramek, jeśli jest on taki sam, to bierze się pod uwagę liczbę bramek strzelonych. Dopiero na końcu spoglądamy na to, jak ułożyły się mecze bezpośrednie zainteresowanych drużyn.

Mistrzowie ligi angielskiej

Kluby, które zdobyły najwięcej mistrzostw Anglii, to niekoniecznie drużyny z największą liczbą pucharów Premier League. Obecne rozgrywki, które doskonale znamy (Premier League / Premiership) powstały w 1992 roku. Jednak historia angielskich mistrzów sięga aż XIX wieku.

Najbardziej utytułowanym klubem w historii tych rozgrywek ligowych jest Manchester United. „Czerwone Diabły” wygrywały aż 20 razy, a w tym aż 13 w erze Premier League. Drugi w zestawieniu jest Liverpool z 19. pucharami na koncie, jednak „The Reds” tylko raz triumfowali po 1992 roku. Dokładnie w sezonie 2019/20. Na trzeciej pozycji znajduje się Arsenal, który trzynastokrotnie sięgał po mistrzostwo ligi. Natomiast w ostatniej dekadzie rozgrywki Premier League zdominował Manchester City, który w latach 2011-2021 wygrał ligę pięciokrotnie i aktualnie broni tytułu z sezonu 2020/21. Najbardziej sensacyjnym mistrzem w historii było Leicester City, które sięgnęło po zwycięstwo w sezonie 2015/16.

Sprawdź również aktualnie najlepszych strzelców Premier League.