Tabela Premier League

Sprawdź aktualną tabelę ligi angielskiej, statystyki zespołów, wyniki i terminarz w aktualnym sezonie. Znajdziesz tutaj zaktualizowaną klasyfikację po każdym meczu Premier League. Dowiedz się, kto jest w Anglii liderem, kto zagra w europejskich pucharach i kto walczy o utrzymanie. Piłka nożna na wyspach to najpopularniejszy sport i wzbudzający największe emocje.

1-4: Liga Mistrzów
5: Liga Europy
18-20: Spadek do Championship

Tabela Premier League – zasady, europejskie puchary, spadki

Corocznie w rozgrywkach angielskiej ekstraklasy bierze udział 20 zespołów, a w tym najwięcej jest klubów z Londynu. Popularne „TOP4” gwarantuje sobie możliwość udziału w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Drużyna na 5. miejscu będzie mogła wystąpić w Lidze Europy. W Premiership spadek grozi trzem najgorszym zespołom, zostają one degradowane do Championship. W przypadku takiej samej liczby punktów o pozycji w tabeli decyduje bilans bramek, jeśli jest on taki sam, to bierze się pod uwagę liczbę bramek strzelonych. Dopiero na końcu spoglądamy na to, jak ułożyły się mecze bezpośrednie zainteresowanych drużyn.

Mistrzowie ligi angielskiej

Kluby, które zdobyły najwięcej mistrzostw Anglii, to niekoniecznie drużyny z największą liczbą pucharów Premier League. Obecne rozgrywki, które doskonale znamy powstały w 1992 roku. Jednak historia angielskich mistrzów sięga aż XIX wieku.

Najbardziej utytułowanym klubem w historii tych rozgrywek ligowych jest Manchester United. „Czerwone Diabły” wygrywały aż 20 razy, a w tym aż 13 w erze Premier League. Drugi w zestawieniu jest Liverpool z 19. pucharami na koncie, jednak „The Reds” tylko raz triumfowali po 1992 roku. Dokładnie w sezonie 2019/20. Na trzeciej pozycji znajduje się Arsenal, który trzynastokrotnie sięgał po mistrzostwo ligi. Natomiast w ostatniej dekadzie rozgrywki zdominował Manchester City, który w latach 2011-2021 wygrał ligę pięciokrotnie. Oprócz tego po mistrzostwo kilkukrotnie sięgała londyńska Chelsea. Jednak najbardziej sensacyjnym mistrzem w historii było Leicester City, które sięgnęło po zwycięstwo w sezonie 2015/16.