Tabela ligi włoskiej

Sprawdź, jak prezentuje się aktualna tabela ligi włoskiej w sezonie 2021/22. Zobacz, które drużyny walczą o Scudetto i rozgrywki europejskie, a które biją się o utrzymanie w Serie A.Tabela ligi włoskiej — awanse, spadki

Od sezonu 2004/05 w Serie A rywalizuje 20 drużyn. Czołowa czwórki ligi uzyskuje kwalifikację do najważniejszych rozgrywek europejskich, czyli do Ligi Mistrzów. Zespół, który zajmie piąte miejsce w tabeli, otrzyma możliwość gry w Lidze Europy. Natomiast ekipa z szóstej pozycji zagra w Lidze Konferencji Europy. Kluby, zajmujące trzy ostatnie lokaty na koniec sezonu zostają zdegradowane do Serie B. Jeśli dwie drużyny posiadają taką samą liczbę punktów, to w pierwszej kolejności o pozycji decydują mecze bezpośrednie. Następnie bilans bramek oraz liczba goli zdobytych. W ostateczności przeprowadza się losowanie.

Serie A — mistrzowie ligi

Dominatorem pod względem tytułów mistrza Italii jest Juventus, który zdobywał Scudetto aż 36 razy. Drugim zespołem w tej klasyfikacji jest Inter. „Nerazzuri” triumfowali 19-krotnie i są aktualnie drużyną broniącą tytułu. Podium w tej klasyfikacji zamyka Milan, posiadający 18 pucharów. W całej historii ligi włoskiej mistrzostwo zdobywało 16 drużyn.


REKLAMA


Sprawdź również aktualną klasyfikację najlepszych strzelców Serie A.