Nazwisko szkoleniowca Jagiellonii Białystok – aktualnego mistrza Polski – jeszcze niespełna dwa lata temu było w środowisku piłkarskim niemal anonimowe. Dziś mówi się o nim nawet w kontekście zastąpienia Michała Probierza na stanowisku selekcjonera reprezentacji.
Jak wyglądała trenerska droga Siemieńca?
Zanim otrzymał swoją szansę w Białymstoku, nigdy wcześniej nie prowadził żadnego liczącego się zespołu.
Pierwsze kroki stawiał w III-ligowym Rozwoju Katowice, mając zaledwie 21 lat. W 2014 roku Ireneusz Mamrot, ówczesny trener Chrobrego Głogów, zaprosił go do swojego sztabu. Tak rozpoczęła się ich wspólna przygoda, a Siemieniec jako asystent pierwszego trenera zdobywał cenne doświadczenie na poziomie I ligi.
Po zdobyciu wicemistrzostwa Polski w 2017 roku Jagiellonia postanowiła zatrudnić Mamrota, który zabrał do Białegostoku swojego młodego asystenta. Tak oto Siemieniec już w wieku 25 lat rozpoczął pracę w Ekstraklasie! Jagiellonia pod wodzą Mamrota najpierw obroniła wicemistrzowski tytuł, a w kolejnym roku sezonie zajęła 4. miejsce.
Po ponad dwóch latach obaj trenerzy przenieśli się do Arki Gdynia. Tam ich misja była jasna – utrzymanie zespołu w Ekstraklasie. Niestety, cel nie został osiągnięty, a w grudniu 2020 roku ich przygoda w Gdyni dobiegła końca.
W marcu 2021 roku ponownie zmienili pracodawcę, obejmując ŁKS Łódź, jednak ich współpraca w tym klubie trwała zaledwie trzy miesiące.
Przed sezonem 2021/2022 obaj wrócili do Jagiellonii. Pod koniec roku klub rozstał się z Mamrotem, ale Siemieniec pozostał, obejmując zespół rezerw. Po 7,5 roku ich współpraca dobiegła końca.
Droga do mistrzostwa
Po Mamrocie Jagiellonię prowadzili kolejno Piotr Nowak i Maciej Stolarczyk, ale obaj nie spełnili pokładanych w nich nadziei. Nad Jagą wisiało widmo spadku. W kwietniu 2023 roku, po serii słabych wyników, ku zaskoczeniu wszystkich postawiono na młodego Adriana Siemieńca.
Efekt? Jaga pod jego wodzą odbudowała się i zakończyła sezon 2022/2023 na 12. miejscu, bezpiecznie utrzymując się w lidze.
Sezon 2023/2024 to już historia pisana złotymi zgłoskami. Kto przed rokiem przypuszczałby, że Jagiellonia sięgnie po swoje pierwsze w historii mistrzostwo Polski? A jednak – Siemieniec dokonał tego!
Co zmienił Siemieniec?
Młody trener wykonał w Jagiellonii tytaniczną pracę: Zmienił mentalność drużyny. Wprowadził agresywny, ofensywny styl gry z wysokim pressingiem. Wydobył maksimum z kluczowych zawodników:
- Bartłomiej Wdowik (9 goli, 6 asyst) – później transfer do Hannoveru.
- Afimico Pululu (12 goli, 4 asysty) – obecnie kluczowy napastnik.
- Dominik Marczuk (6 goli, 10 asyst) – wypracowany transfer do MLS.
- Jesús Imaz i Taras Romanczuk – wciąż liderzy zespołu.
Finalnie Siemieniec został uznany za Trenera Sezonu 2023/2024.
To nie był przypadek, ani historia jednego sezonu!
Po mistrzostwie wielu wróżyło Jagiellonii spadek formy – podobnie jak w przypadku Śląska Wrocław, który teraz rozpaczliwie walczy o utrzymanie. Mówiono, że klub nie udźwignie gry na trzech frontach. Nic bardziej mylnego! Siemieniec przełamał klątwę europejskich pucharów i pokazał, że nawet bez wielkich finansów i szerokiej kadry można skutecznie rywalizować na wielu polach.
- Jagiellonia odpadła z Pucharu Polski, ale dopiero w ćwierćfinale po starciu z Legią.
- W lidze na 9 kolejek przed końcem wciąż walczy o kolejne mistrzostwo, tracąc tylko punkt do liderującego Rakowa Częstochowa!
- W europejskich pucharach rozegrała już 16 meczów, pokonując tak uznane marki jak FC Kopenhagę, Molde czy w ostatnim czasie Cercle Brugge, co dało jej awans do ćwierćfinału Ligi Konferencji!
Ogromny zastrzyk gotówki
Dzięki udanym występom w Europie Jagiellonia zarobiła dotychczas ponad 8 500 000 euro (ok. 36 mln zł) – to ogromna kwota jak na polskie realia, a zespół nie powiedział przecież jeszcze ostatniego słowa, bowiem przed nim dwumecz z Betisem.
To sukces nie tylko Adriana Siemieńca
Oczywiście świetny okres Jagiellonii to także efekt dobrze wykonanej pracy w strukturach klubu. Dyrektor sportowy Łukasz Masłowski (obecnie najbardziej pożądany w kraju) wprowadził rozsądne (często darmowe) transfery i odważnie korzystał z wypożyczeń, co w Polsce zdarza się rzadko. W naszej lidze kluby zwykle przejawiają niechęć do ogrywania zawodników dla innych klubów. Wśród wypożyczonych graczy, którzy odgrywają ważną rolę są m.in. Churlinov, Moutinho czy Ebosse.
Liderzy zespołu
Mimo odejść kluczowych zawodników (Wdowik, Marczuk, Nené czy bądź co bądź Nguiamba), Jagiellonia nadal świetnie sobie radzi. Siemieniec potrafił zastąpić utraconych piłkarzy i zbudować nowych liderów:
- Jarosław Kubicki – rozgrywa najlepszy sezon w karierze.
- Mateusz Skrzypczak – rozwój na miarę powołania do reprezentacji.
- Pululu – gwiazda ligi, 8 goli w Lidze Konferencji, gdzie jest liderem w klasyfikacji strzelców!
- Darko Churlinov – regularnie pokazuje umiejętności wykraczające poza Ekstraklasę.
- Jesús Imaz – w wieku 34 lat przeżywa drugą młodość.
- Miki Villar – coraz lepsza forma.
Historia, za którą kochamy Ekstraklasę
Jagiellonia pod wodzą Siemieńca pisze piękną historię. Nawet jeśli nie obroni tytułu, już teraz ten sezon można uznać za sukces. Kolejny sukces, który ten zaledwie 33-letni trener może wpisać do swojego CV.
Bilans Adriana Siemieńca w Jagiellonii: 94 mecze – 53 zwycięstwa, 19 remisów, 22 porażki. Bilans bramkowy: 184:119. Średnia punktowa na mecz: 1.89!