Tabela La Liga

Sprawdź, jak prezentuje się aktualna tabela ligi hiszpańskiej po wynikach ostatniej kolejki. Wśród faworytów do zwycięstwa, jak zawsze wymienia się Real Madryt, FC Barcelonę i Atletico Madryt. Jednak od kilku sezonów do najlepszej trójki zaczyna się wdzierać Sevilla. Terminarz dawnej Primera Division jest wypchany arcyciekawymi meczami. Dlatego w Polsce wiadomości z tej ligi są jednymi z najchętniej wyświetlanych przez kibiców piłki nożnej. Uwielbiamy czytać najnowsze informacje, śledzić relacje live i wyniki na żywo. Poniżej prezentuje się aktualny stan rywalizacji w tym sezonie.

Tabela ligi hiszpańskiej – zasady, spadki, awanse, puchary

Liga hiszpańska należy do najlepszych lig Europy. W związku z tym w Hiszpanii do europejskich pucharów poprzez rozgrywki ligowe może zakwalifikować się aż sześć drużyn. Cztery z pierwszych miejsc uzyskają promocję do Ligi Mistrzów, piąta do Ligi Europy, a szósta do Ligi Konferencji Europy. Po sezonie z La Liga żegnają się trzy ostatnie ekipy z najgorszym dorobkiem punktowym. W przypadku identycznej liczby punktów o pozycji decydują pojedynki bezpośrednie, a następnie bierze się pod uwagę bilans bramek w tych meczach. Dopiero potem pod lupę pada ogólny bilans bramkowy i liczba bramek zdobytych. Jeśli te statystyki nie przyniosą rozstrzygnięcia, to odbywa się losowanie.

Najbardziej utytułowane kluby w lidze hiszpańskiej

Najbardziej utytułowanym zespołem w Hiszpanii jest Real Madryt, który zdobywał mistrzostwo kraju 34-krotnie, 26 razy był drugi i 10 razy kończył sezon na trzecim miejscu. Druga w zestawieniu FC Barcelona triumfowała w rozgrywkach ligowych 26 razy, również 26 razy musiała zadowolić się wicemistrzostwem, a na trzeciej lokacie plasowała się 13-krotnie. TOP 3 najlepszych hiszpańskich drużyn w historii zamyka Atletico Madryt. „Los Colchoneros” 11 razy wygrywali La Liga, 10-krotnie zajmowali drugie miejsce i aż 17 razy stawali na najniższym stopniu podium.

Od wielu lat wśród głównych faworytów do tytułu wymienia się wspomnianych Real Madryt i FC Barcelonę. Tylko cztery razy w XXI wieku zdarzyło się, aby mistrzostwo zdobyła inna drużyna. W ostatniej dekadzie ta sztuka udała się Atletico Madryt. „Los Colchoneros” sięgali po tytuł w roku 2014 i 2021. Poza tym dwukrotnie triumfowała Valencia. Jednak są to dość odległe czasy z początku tysiąclecia.