Najbogatsze kluby piłkarskie na świecie [TOP 5]

Jakie są najbogatsze kluby piłkarskie na świecie? Nie od dziś wiadomo, że świat piłki nożnej powiązany jest z ogromnym obrotem pieniędzy. Wygórowane kwoty transferów opiewające czasem w okolicach 200 milionów euro czy niebotyczne sumy, jakie kluby pozyskują od sponsorów, powodują, że piłka nożna stała się w pewnym sensie biznesem, w którym, żeby odnieść sukces trzeba mieć pokaźny stan konta. Firma Deloitte sporządziła jak co roku ranking najbogatszych drużyn piłkarskich na świecie. My zaprezentujemy Wam TOP 5 Football Money League Rankings 2022.

Najbogatsze kluby piłkarskie

Najbogatszymi klubami piłkarskimi na świecie są: Manchester United, FC Barcelona, Real Madryt, Bayern Monachium i Manchester City. Oprócz tego warto wspomnieć o PSG, Chelsea oraz od niedawna Newcastle United. Wszystkie wymienione drużyny posiadają gigantyczne budżety na transfery. Jednak nie oferują największych pensji na świecie, bo tę otrzymuje pewien Portugalczyk. To, ile zarabia Cristiano Ronaldo, może przyprawić o ból głowy. Przejdź na kolejną stronę, aby zobaczyć najbogatsze kluby piłkarskie.

5. Manchester United – $558 mln

Nasze zestawienie otwiera Manchester United. Drużyna, na której czele stoi rodzina Glazerów, pomimo braku sukcesów na płaszczyźnie sportowej świetnie sobie radzi w sferze finansowej. Co roku możemy ich ujrzeć w czołówce rankingów najbogatszych klubów piłkarskich, czy ogólnie rzecz biorąc sportowych. Amerykańscy właściciele zawsze, gdy dochodzi do momentu, kiedy podsumowuję się sezon, zacierają ręce, bo wiedzą, że ich klub znów zarobił ogromne pokłady pieniędzy. Po dość trudnym dla nich okresie pandemicznym, gdzie stracili ponad 120 milionów, ich finanse powoli wychodzą na prostą. Głównie jak w przypadku większości klubów ma na to wpływ przychód z działalności handlowej oraz kontrakty sportowe. Przede wszystkim na wyróżnienie zasługuje kwota 75 milionów rocznie jaką płaci im Adidas oraz 47 milionów, które wpływa do klubowej kasy od głównego sponsora na koszulkach, czyli firmy TeamViewer. Z samej działalności handlowej oraz praw transmisyjnych szacuję się, że czerwone diabły zarobiły w tamtym sezonie kwotę ponad 400 milionów euro.

4. FC Barcelona – $582.1 mln

Choć hiszpański klub boryka się z problemami natury finansowej, to nie jest, aż tak źle z klubową kasą, jak może się wydawać. Duma Katalonii wciąż przynosi duże zyski na płaszczyźnie handlowej, gdzie ich przychód osiągnął ponad 300 milionów. Duża część budżetu zasilana jest również przez amerykańską firmę Nike, która zobowiązała się do płacenia 120 milionów euro rocznie jako producent koszulek meczowych. Posiadając taki stadion jak Camp Nou, Katalończycy mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki z dni meczowych. Ubiegły sezon przyniósł im przeszło 100 milionów z tego tytułu. Nowa umowa zawarta z firmą Spotify, które będzie widoczne na strojach treningowych FC Barcelony oraz w nazwie stadionu przyniesie klubowi zastrzyk w postaci dodatkowych 307 milionów dolarów, a zatem nie wykluczone, że w przyszłych rankingach miejsce Barcy może ulec zmianie.

3. Bayern Monachium – $611.4 mln

Niemiecki klub jest najlepiej zarządzaną drużyną w świecie futbolu, biorąc pod uwagę wyłącznie sferę finansową. Jako jeden z nielicznych nie posiada zadłużenia, co w dzisiejszych czasach znacznie ułatwia mu codzienne funkcjonowanie w aspekcie zarządzania. Na duży plus zasługuje polityka transferowa klubu. Bawarczycy nie wydają na zawodników przesadzonych kwot, co przekłada się w znacznym stopniu na to, że ich klubowa kasa nie wymaga łatania dziur. Główny sponsor Bayernu Monachium, firma Telekom płaci rocznie 45 milionów euro, a suma ta ulegnie podwyższeniu latem bieżącego roku, ze względu na negocjacje nad nową umową. Małą cegiełkę do budżetu dorzuca również firma Allianz, którą w zamian za prawa do nazwy stadionu, przelewa rocznie na konto Bayernu sumę ok. 6 milionów euro rocznie. Zatem zbierając wszystkie puzzle razem, począwszy od głównych sponsorów, działań handlowo-komercyjnych, prawach do transmisji, a kończąc na wpływach z nagród w poszczególnych rozgrywkach, Bayern może pochwalić się całkiem pokaźnym przychodem za poprzedni sezon. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że ile zarabiał Robert Lewandowski w Bayernie Monachium. Było to 24 mln euro rocznie.

2. Real Madryt – $640.7 mln

Hiszpański zespół, który świetną sytuację finansową zawdzięcza w głównej mierze swojemu prezesowi – Florentino Perezowi. Pomimo braku zwycięstw w Lidze Mistrzów w ostatnich latach, które daje potężny zastrzyk gotówki, finanse klubu ze stolicy Hiszpanii wciąż są na wysokim poziomie. Przyczynia się do tego zysk z praw telewizyjnych wynoszący ponad 200 milionów euro. Co więcej, Real Madryt jest najbardziej rozpoznawalnym klubem na świecie, co ma duży wpływ na największe wpływy z działalności handlowej, biorąc pod uwagę wszystkie kluby. Trzynastokrotni triumfatorzy Ligi Mistrzów w ostatnim roku zyskali dzięki temu przeszło 380 milionów euro.

1. Manchester City – $644.9 mln

Niewątpliwie najbogatszym klubem piłkarskim na świecie uznawanym przez wielu kibiców piłki nożnej, jak i ekspertów finansowych jest Manchester City. Klub zarządzany przez holding pochodzący z Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie odczuł skutków pandemii, aż tak jak inne kluby. Straty spowodowane utratą wpływów z dnia meczowego nagradzają z nawiązką kwoty jakie „The Citizens” otrzymują od sponsorów. Kontrakt z głównym sponsorem, czyli firmą Etihad Airways opiewa na 67.5 miliona dolarów na rok. Dodatkowo nowa umowa z Pumą, która dostarcza stroje „Obywatelom”, gwarantuje im 65 milionów dolarów co rok przez okres dziesięciu lat. Dokładając do tego dochody z transmisji czy zyski komercyjne, co daje około 520 milionów, wychodzi dochód, jakiego nie osiągają nawet firmy na Wall Street.

Jaki jest najbogatszy klub na świecie piłkarski?

Najbogatszym klubem piłkarskim na świecie uznawanym przez wielu kibiców piłki nożnej, jak i ekspertów finansowych jest Manchester City

Jaki klub ma największy budżet na świecie?

Największy budżet ma Manchester City, który wyprzedza pod wtym względem Real Madryt i Liverpool.

Wojciech Mazurek

Wyznaje zasadę, że każdy moment jest dobry, aby porozmawiać o piłce. Gdy nie śledzę akurat włoskiej piłki i Interu, na czoło peletonu wysuwa się królowa motorsportu, czyli F1. Poza tym jestem miłośnikiem wszystkiego co włoskie. Od kuchnii przez historię po architekturę i styl życia. No może poza Ferrari i ich Grande Strategią. :)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments