Tabela Ekstraklasy

Sprawdź, jak wygląda najnowsza tabela PKO Ekstraklasy w piłce nożnej mężczyzn. Kto w tym sezonie osiągnie najlepsze wyniki i będzie walczył o mistrzostwo polskiej ligi? Kto spadnie, a kto awansuje do upragnionych europejskich pucharów? Komu będzie przeszkadzał terminarz? Wśród faworytów do rywalizacji o tytuł są następujące kluby: Legia Warszawa, Pogoń Szczecin, Lech Poznań, Raków Częstochowa. Sprawdź również klasyfikację strzelców Ekstraklasy.

Tabela Ekstraklasy – zasady, awanse i spadki

Na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce rywalizuje ze sobą 18 drużyn, a więc wszystkie ekipy muszą rozegrać 34 kolejki. Trzy najsłabsze pożegnają się i zaliczają spadek do 1. ligi. Niestety Ekstraklasa nie należy do najsilniejszych lig europejskich, co wiąże się z ograniczoną liczbą miejsc w kwalifikacjach do europejskich pucharów. Mistrz kraju będzie mógł reprezentować Polskę w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Natomiast drugie i trzecie miejsce ma zagwarantowany udział w trzecim sorcie rozgrywek w Europie, czyli w Lidze Konferencji Europy. Czwarte miejsce może zdobyć awans, jeśli ktoś z pierwszej trójki wygra Puchar Polski.

W tabeli ligi polskiej w przypadku takiej samej liczby punktów na zakończenie o pozycji decyduje bilans meczów bezpośrednich, a następnie bilans bramek w tych meczach. W dalszej kolejności ogólny bilans bramek w lidze i liczba goli zdobytych, liczba zwycięstw, liczba zwycięstw na wyjeździe, liczba żółtych i czerwonych kartek, a w ostateczności losowanie.

Najwięcej tytułów mistrza Polski w piłce nożnej

Najbardziej utytułowanymi drużynami w historii polskiej ligi są Ruch Chorzów i Górnik Zabrze, którzy mają na koncie po 14 tytułów mistrzowskich. Tuż za nimi z trzynastoma zwycięstwami plasują się Legia Warszawa i Wisła Kraków.

  1. Ruch Chorzów – 14
  2. Górnik Zabrze – 14
  3. Legia Warszawa – 13
  4. Wisła Kraków – 13
  5. Lech Poznań – 7
  6. Cracovia – 5
  7. Widzew Łódź – 4