Najstarszy klub piłkarski w Polsce [TOP 9]

Jaki jest najstarszy klub piłkarski w Polsce? To pytanie budzi wiele emocji u niektórych kibiców. Jednak odpowiedź jest dość prosta i uzasadniona przez historyków. Zaznaczamy, że w poniższym rankingu nie wzięto pod uwagę drużyn, które już nie istnieją lub w swojej historii miały przerwę, czyli po pewnym czasie zostały reaktywowane.

Najstarsze kluby piłkarskie w Polsce

Najstarsze kluby piłkarskie w Polsce pochodzą z Krakowa. Chodzi o Cracovię i Wisłę. Te dwie drużyny od lat spierają się o to, która z nich była założona wcześniej. Ostatecznie bardziej wiarygodną wersją jest to, że najpierw powstała Cracovia. Informacje odnośnie tego potwierdzają historycy, zwracający jednak uwagę, że jest to minimalna różnica – prawdopodobnie kilku tygodni. Zadania nie ułatwiają ubogie materiały, kroniki i wycinki z gazet. Często można znaleźć różne informacje, które potwierdzają odmienne tezy. Stąd pojawiają się wspomniane liczne niejasności.

Co ciekawe, zdecydowana większość najstarszych klubów piłkarskich w Polsce została założona w województwach małopolskim i podkarpackim. To tam na początku XX wieku najintensywniej rozkwitał polski futbol.

Najstarszym klubem piłkarskim w Polsce jest Cracovia, którą założono 13 czerwca 1906 roku o godzinie 18:00 pod pawilonem w parku Jordana. Wówczas odbyło się założycielskie spotkanie Akademickiego Klubu Footballistów. Zgadza się, że pierwotnie Cracovia nosiła inną nazwę. Jednak jeszcze we wrześniu tego samego roku zmieniono nazwę z AKF na AKF Cracovia.

Lista najstarszych drużyn piłkarskich w Polsce

  • Cracovia, rok założenia: 13 czerwca 1906
  • Wisła Kraków, rok założenia: 1906
  • Zagłębie Sosnowiec, rok założenia: 1906
  • Skawa Wadowice, rok założenia: 1907
  • ŁKS Łódź, rok założenia: 1907
  • Wisłoka Dębica, rok założenia: 1908
  • Polonia Przemyśl, rok założenia: 1909
  • MKS Tarnovia Tarnów, rok założenia: 1909
  • JKS Jarosław, rok założenia: 1909
Jaki jest najstarszy klub piłkarski w Polsce?

Oficjalnie uznaje się, że najstarszym klubem piłkarskim w Polsce jest Cracovia, którą założono 13 czerwca 1906 roku o godzinie 18:00 pod pawilonem w parku Jordana.

Jakub Boroń

Piłkarski pasjonat, fan Realu Madryt i sympatyk ligi włoskiej. Założyciel portalu magiapilki.pl.Kontakt: [email protected]

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
miro
miro
1 rok temu

a co z Pogonią Lwów – 1904 (4x mistrz Polski)
Carnymi Lwów – 1903
FC Katowice – 1905
Resovia – 1905

karol
karol
1 rok temu

Resovia 1905

Damian
Damian
1 rok temu

Polonia kępno powstała w 1908 roku więc jakim cudem nie jest w zestawieniu