Największe stadiony piłkarskie w Europie [TOP 9]

Największe stadiony piłkarskie w Europie to miejsca, gdzie kibice byli świadkami wielu historycznych momentów, wielkich pojedynków i finałów. Przed wami dziewięć aren Starego Kontynentu, które mogą pochwalić się największą pojemnością.

Największe stadiony piłkarskie w Europie (9-1)

9. Atatürk Olimpiyat Stadyumu

Nasze zestawienie rozpoczniemy w Turcji na słynnym stadionie imienia Ataturka, gdzie odbył się pamiętny finał Ligi Mistrzów w 2005 roku pomiędzy Milanem a Liverpoolem. Wówczas Rossonerri przegrali w dramatycznych okolicznościach po serii rzutów karnych, trwoniąc trzybramkową przewagę. Plany budowy stadionu pojawiły się w związku z aspiracjami Turcji do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku. Budowa stadionu ruszyła w 1999 rok, a za projekt odpowiadali dwaj francuscy architekci — Macary i Zublena. Ogromna konstrukcja utrzymuje się na zaledwie dwóch pylonach. Dzięki temu w przekroju przypomina ogromne mosty wiszące nad Bosforem, a z lotu ptaka tworzy kształt półksiężyca – kluczowy symbol Islamu i Turcji. 31 lipca 2002 roku odbyło się spotkanie inaugurujące otwarcie stadionu pomiędzy Galatasaray a Olympiakosem. Pojemność stadionu to 75 145 miejsc. W 2023 roku na Atatürk Olimpiyat Stadyumu zostanie rozegrany finał Ligi Mistrzów.

8. Old Trafford

Stadion Manchesteru United zwany również Teatrem Marzeń. Nazwa stadionu wzięła się od nazwy dzielnicy Manchesteru o tej samej nazwie, gdzie znajduje się obiekt. Teatr Marzeń powstał w 1910 roku, za bajeczną wówczas sumę 120 tysięcy funtów. Podczas II wojny światowej obiekt został zbombardowany, a jedyną oryginalną, zachowaną częścią przedwojennego Old Trafford jest tunel. Na Stadionie znajduje się muzeum klubowe Czerwonych Diabłów, oficjalny sklep z pamiątkami oraz restauracja klubowa. Spotkaniem inaugurującym otwarcie Teatru Marzeń był mecz odwiecznych rywali – Liverpoolu oraz Manchesteru United, a The Reds wygrali 4:3. W 2003 roku obiekt był gospodarzem finału Ligi Mistrzów, gdzie AC Milan pokonał w rzutach karnych Juventus. Obecna pojemność stadionu to 75 797 miejsc.

7. San Siro

Tego obiektu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, to jeden z klasyków europejskich. Budowa San Siro rozpoczęła się w 1925 roku w dzielnicy Mediolanu o tej samej nazwie. Inauguracja stadionu miała miejsce 30 września 1926 roku, co ciekawe stadion został zaprojektowany z myślą wyłącznie o piłce nożnej. Spotkaniem inaugurującym był mecz między Interem a Milanem, gdzie Nerazzurri odnieśli zwycięstwo 6:3. Arena nosi imię włoskiego piłkarza – Giuseppe Meazzy jednak najczęściej nazywa się go po prostu San Siro. Początkowo San Siro było własnością Milanu, jednak w 1935 roku stadion został wykupiony przez miasto, a dwanaście lat później zdecydowano, że Inter również będzie rozgrywać swoje mecze na San Siro. Obecna pojemność stadionu to 80018 miejsc.

6. Stadion Łużniki

Numer sześć naszego zestawienia kieruje nas prosto na wschód, do stolicy Rosji — Moskwy. To właśnie tutaj znajduje się słynny stadion gdzie Manchester United, pokonał Chelsea 2:1 w pamiętnym finale Ligi Mistrzów w 2008 roku. Pomysł na stadion zrodził się w 1954 roku i jak to w Związku Radzieckim bywało, miał mieć rozmach i powstać szybko, tak żeby pokazać siłę ZSRR. Budowa stadionu trwała 450 dni, a jego inauguracja miała miejsce 31 lipca 1956 roku. Na stadionie odbywało się wiele imprez sportowych: finał Ligi Mistrzów, finał Mistrzostw świata w 2018 roku czy lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w 2013 roku. Obecnie stadion posiada 80 788 miejsc w tym 1700 miejsc VIP.

5. Stade de France

Nr 5 na naszej liście to słynna arena sportowa przy Saint Denis we Francji, gdzie swoje mecze rozgrywa reprezentacja Francji. Koncepcja budowy słynnego stadionu pojawiła się w latach 90. XX wieku, a kiedy 2 1992 roku przyznano Francji prawo do organizacji Mundialu w 1998 roku, nowy stadion reprezentacyjny stał się faktem. Tak więc, w grudniu 1997 roku obiekt został oddany do użytku, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce 28 stycznia 1998 roku. Spotkaniem inaugurującym był mecz Hiszpania – Francja, wygranym przez Trójkolorowych 1:0, a zdobywcą bramki był Zinedine Zidane. Stade de France był świadkiem pierwszego tytułu mistrzów świata dla Francji w 1998 roku 12 lipca Francja, pokonała Brazylię aż 3:0, czym zapewniła sobie tytuł najlepszej drużyny globu. Obiekt przy Saint Denis może pomieścić 81 338 widzów, a całkowity koszt budowy wyniósł 285 mln euro.

4. Signal Iduna Park

Numerem 4 jest obiekt, na którym atmosfera zawsze jest magiczna, to słynna Signal Iduna Park w Dortmundzie – zarazem największy stadion w Niemczech. Historia Stadionu sięga 1965 r., wówczas zaplanowano budowę nowego stadionu Borussii Dortmund. Nowy stadion otwarto 2 kwietnia 1974 roku, a spotkaniem inaugurującym był mecz pomiędzy odwiecznymi rywalami – Borussia Dortmund podjęła Schalke 04 i przegrała 0:3. Na potrzeby Mistrzostw Świata w 2006 roku stadion powiększono do 83 tysięcy miejsc. Arena nosiła nazwę Westfalenstadion jednak kłopoty finansowe BvB, zmusiły władze klubowe do sprzedaży nazwy stadionu firmie Signal Iduna. Arena składa się z czterech zadaszonych trybun, z czego najsłynniejsza, jest ta południowa – słynna Żółta Ściana w Dortmundzie.

3. Estadio Santiago Bernabeu

Twierdza Realu Madryt to numer 3 na liście największych piłkarskich stadionów w Europie. Historia budowy stadionu Królewskich sięga 1944 roku, ówczesny prezes Realu Madryt – Santiago Bernabeu uzyskał kredyt bankowy na budowę nowej areny Królewskich, co ciekawe to właśnie Bernabeu połozył fundamenty pod potęgę Realu Madryt. Uroczysta inauguracja stadionu miała miejsce 14 grudnia 1947 roku spotkaniem Los Blancos z OS Belenenses, które Królewscy wygrali 3:1. Początkowo stadion nazywał się Nuevo Estadio Chamartin jednak po przebudowie w 1957 roku nazwa stadionu, została zmieniona na taką jak obecnie. Obiekt modernizowano także w latach – 1980 -1982, 1998- 1999 oraz w 2007 i 2011. Obecnie pojemność stadionu to 81,044 miejsc.

2. Wembley

Wiceliderem naszego zestawienia jest słynna angielska arena, tzw. Dom Synów Albionu – Wembley Stadium. Nazwa stadionu pochodzi od dzielnicy, na której znajduje się stadion, został on wzniesiony w 2007 roku w miejscu tzw. Old Wembley. Pierwszy mecz na stadionie odbył się 24 marca 2007 roku pomiędzy drużynami U-21 Anglii i Włoch a wynikiem spotkania był remis 3:3. Jest to jeden z najdroższych obiektów sportowych na świecie, jego inwestycja pochłonęła 760 mln funtów. W 2011 i 2013 roku odbyły się tutaj finały Ligi Mistrzów, stadion jednak gości na swojej płycie największe imprezy sportowe oraz kulturalne. Charakterystycznym elementem Nowego Wembley jest stalowy łuk, który przebiega nad stadionem, ma on 315 m długości oraz 133 m wysokości. Obecna pojemność stadionu to 90 000 miejsc.

1. Camp Nou

Największa arena piłkarska Europy to bezsprzecznie Camp Nou mogące pomieścić oficjalnie 99 354 widzów, a nieoficjalnie nawet do 112 tysięcy kibiców. Charakterystycznym znakiem katalońskiej areny jest motto klubu widniejące na jednej z trybun Més que un club. Decyzja o budowie nowego stadionu zapadła w 1954 roku, ze względu na małą pojemność poprzedniego stadionu Blaugrany-Camp de Les Corts. Za projekt Camp Nou odpowiadali Francesc Mitjans-Miró, Lorenzo García Barbon i Josep Soteras Mauri, budowa trwała trzy lata i została zakończona w 1957 roku. W meczu otwarcia FC Barcelona zagrała z reprezentacją Polski, która w tym meczu grała pod nazwą „Warszawa”, Katalończycy wygrali to spotkanie 4:2. Na Camp Nou odbywają się także inne imprezy sportowe oraz kulturalne m.in. koncerty. W 1998 roku na Camp Nou otwarto muzeum klubowe, które w 2000 roku zostało ochrzczone imieniem Joana Gampera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *