Za nami już połowa zimowego okna transferowego. Kluby Ekstraklasy nie próżnowały, ściągając nowych piłkarzy. Łącznie wydały ponad 4 miliony euro na transfery. Do najaktywniejszych zespołów należały m.in. Piast Gliwice, Zagłębie Lubin, Raków Częstochowa i Wisła Kraków. Doszło również do kilku powrotów, takich zawodników jak: Jasmin Buric, Zdenek Ondrasek, Paweł Wszołek, Dawid Kownacki i Kamil Wszołek.
10. Dennis Jastrzembski (Śląsk Wrocław)
Transfer dość nieoczywisty, bo nieczęsto zdarza się, że piłkarz, który w jesiennej rundzie Bundesligi zagrał 8 spotkań następnie trafia podczas zimowego okienka transferowego do 28. ligi w Europie. Jastrzembski jest wychowankiem Herthy, w której szczególnie nie zaistniał. W 16 występach zaliczył tylko dwie asysty. Występuje głównie jako skrzydłowy, również może zagrać na wahadle. 21-latek rozegrał 38 spotkań dla młodzieżówek (29 dla niemieckiej i 8 dla polskiej). O Polaka zabiegały również Raków i Legia, ale piłkarz ostatecznie wybrał Śląsk, do Wrocławia trafił za darmo.
9. Aleksandar Šćekić (Zagłębie Lubin)
30-letni defensywny pomocnik na papierze wygląda zachęcająco. W ostatnim czasie był podstawowym piłkarzem reprezentacji Czarnogóry, regularnie grał też w Partizanie Belgrad, do którego zawitał latem 2018 roku z tureckiego Genclerbirligi. Jesienią zaliczył 15 meczów ligowych (2 gole, 1 asysta). Rozegrał także 11 spotkań w europejskich pucharach – sześć w eliminacjach Ligi Konferencji i pięć już w fazie grupowej z KAA Gent, Anorthosis i Florą Tallinn. Do Lubina trafił za darmo (Partizan zgodził się na jego odejście za darmo w zamian za odpuszczenie przez Šćekicia niewypłaconego mu wynagrodzenia).
8. Martin Doleżal (Zagłębie Lubin)
Doleżal jest szóstym najlepszym strzelcem w historii czeskiej ekstraklasy (z 84 golami w 271 spotkaniach). Do Zagłębia Lubin trafił z FK Jablonec, w którym występował przez osiem lat. W tym czasie stał się drugim najskuteczniejszym strzelcem w historii klubu. Z Jabloncem występował dwukrotnie w fazie grupowej europejskich pucharów – w sezonie 2018/2019 w Lidze Europy i w obecnym sezonie w Lidze Konferencji. Niestety w obu przypadkach przygody z europejskimi pucharami dla Doleżala skończyły się odpadnięciem z rozgrywek. 31-letni napastnik aż trzykrotnie zaliczał dorobek 10+ bramek w jednym sezonie czeskiej ekstraklasy. Doleżal trafił do Lubina za 200 tysięcy euro. Wystąpił również sześciokrotnie w reprezentacji Czech.
7. Joseph Colley (Wisła Kraków)
Wisła Kraków w obecnym sezonie miało sporo problemów w obronie, straciła aż 30 bramek, w celu poprawienia gry obronnej klub sprowadził dwóch obrońców. Jednym z nich jest Joseph Colley. Szwed niegdyś był uważany za jeden z największych szwedzkich talentów. Colley swoją piłkarską karierę zaczynał w młodzieżowych drużynach IF Brommapojkarna. W 2015 roku trafił do Chelsea, w której grał tylko w drużynach młodzieżowych. Po czterech latach w Chelsea przeniósł się do Chievo Verona, w którym jak również w Londynie nie zadebiutował w pierwszej drużynie. Pierwsze mecze w seniorskim futbolu rozegrał dla IK Sirius w sezonie 2021. W szwedzkich młodzieżówkach rozegrał 45 spotkań. Wyróżniają go głównie świetne warunki fizyczne (197 cm wzrostu), kapitalne panowanie nad piłką i znakomita gra w sytuacjach 1×1. Na papierze prezentuje się jako wyraźne wzmocnienie ,,Białej Gwiazdy”.
6. Patryk Sokołowski (Legia Warszawa)
Sokołowski w obecnym sezonie Ekstraklasy jest jednym z najlepszych defensywnych pomocników. Świetnie rozgrywał, odbierał, zanotował pięć asyst drugiego stopnia i strzelił 5 bramek. 27-latek powraca do Warszawy po ośmiu latach, jest wychowankiem akademii Legii Warszawa, z której odszedł w 2014 roku do Olimpii Elbląg, później reprezentował jeszcze barwy Znicza Pruszków, Wigier Suwałki i Piasta Gliwice. Z ostatnim klubem zdobył mistrzostwo Polski w sezonie 2018/2019. Sokołowski występuje głównie jako defensywny pomocnik, ale może również zagrać jako środkowy pomocnik.
5. Kristoffer Velde (Lech Poznań)
Velde jest szykowany jako następca Jakuba Kamińskiego, który latem odchodzi do VFL Wolfsburga za 10 milionów euro. Lech kupił Velde za 1,1 miliona euro z norweskiego FK Haugesund. W barwach norweskiego klubu piłkarz strzelił 27 bramek i zaliczył 21 asyst w 127 występach. W poprzednim roku w norweskiej ekstraklasie strzelił 7 bramek i zanotował 11 ostatnich podań. Norweg gra głównie jako lewy skrzydłowy. Velde wyróżnia się przede wszystkim szybkością, zwinnością i świetnym dryblingiem.
4. Enis Fazlagic (Wisła Kraków)
Fazlagic to utalentowany 21-letni macedoński defensywny pomocnik. Trafił do Wisły z MSK Żilina za 500 tysięcy euro jako następca Aschrafa El-Mahdiouiego, który odszedł do Al-Taawon za 2,4 miliona euro. Macedończyk w Żilinie rozegrał 85 spotkań, w których strzelił jednego gola i zaliczył 8 asyst. Fazlagic zagrał 24 spotkania dla macedońskich młodzieżówek.
Na piątkowy wieczór trochę słów o Enisie Fazlagiciu. pic.twitter.com/hFAs8I27CL
— BuckarooBanzai (@Buckarobanza) January 14, 2022
3. Rauno Sappinnen (Piast Gliwice)
Piast Gliwice w tym sezonie ma duże problemy z strzeleniem goli. Od momentu odejścia Jakuba Świerczoka poszukuje jego zastępcy. W tym celu klub sprowadził w lato dwóch napastników: Alberto Torila, który oprócz strzelenia hat-tricka przeciwko Legii Warszawa niczym innym nie zabłysnął i Nikolę Stojiljkovicia, który strzelił tylko jednego gola w Ekstraklasie i można określić jego transfer jako totalny niewypał. Teraz w rolę nowej gwiazdy gliwiczan ma się wcielić Rauno Sappinnen. Sappinnen to gwiazda estońskiej piłki. Prawie całą karierę grał w lidze estońskiej, w której strzelił aż 118 bramek i zanotował 42 asysty, był 2 razy królem strzelców tej ligi. Estończyk miał również dwie nieudane przygody w zagranicznych klubach: w KFCO Beerschot i NK Domzale. Sappinen jest obecnym reprezentantem Estonii, dla której strzelił 8 goli w 43 występach. Do Piasta trafił za 400 tysięcy euro.
2. Vahan Bichakhchyan (Pogoń Szczecin)
Bichakhchyan pobił rekord transferowy Pogoni Szczecin przychodząc za aż 900 tysięcy euro. Do Szczecina trafił z MSK Żilina. W Żilinie Ormianin był gwiazdą. W tym sezonie w 25 występach zaliczył 12 trafień i 8 ostatnich podań. Przez pięć sezonów w Żilinie strzelił 25 bramek i zanotował 16 asyst. 22-letni ofensywny pomocnik jest również reprezentantem Armenii. W 2016 roku „Guardian” umieścił go na swojej liście „Next Generation”, zawierającej nazwiska największych piłkarskich talentów z całego świata.
1. Deian Sorescu (Raków Częstochowa)
Sorescu to 24-letni skrzydłowy mogący również występować na wahadle i prawym boku obrony. Do Rakowa trafił za 800 tysięcy euro z Dinama Bukareszt. W Dinamie grał przez 3,5 roku, zagrał łącznie 134 meczach, w których strzelił 29 goli zaliczył 26 asyst. Latem 2021 roku był bliski trafienia do Legii Warszawa, ale ostatecznie został w Dinamie Bukareszt.