Yaya Toure – Wspomnienie Legendy

Yaya Toure urodził się 13 maja 1983 w Bouake, jego ojcem jest Mory Toure — emerytowany oficer armii oraz rolnik, o matce wiadomo tylko tyle, że również pracowała na roli.

Większość dzieciństwa Yaya spędził w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej — Abidżanie. Miał ośmioro rodzeństwa, był drugim najstarszym dzieckiem (Starszy był Kolo — były piłkarz m.in. Arsenalu). Dorastanie w tak licznej rodzinie nie było łatwe, według wielu źródeł Yaya jadł tylko jeden posiłek dziennie.Yaya przez wiele młodzieńczych lat był uczniem swojego starszego brata, Kolo starał się wspierać ojca ze względu na jego niskie zarobki i zajmował się polerowaniem butów. Kiedy Kolo zdecydował się porzucić swoją pracę na rzecz amatorskiej piłki nożnej, to Yaya przejął jego obowiązki. Jednak na krótko, wkrótce podobnie jak brat dołączył do lokalnego klubu — widział w futbolu szansę na wyrwanie się z ubóstwa.

W wieku 13 lat dołączył do akademii ASEC Mimosas, warto dodać, że z tej samej akademii wyszli tacy piłkarze jak: Didier Zokora, Emmanuel Eboue, Gervinho i Salomon Kalou. Po 4 latach występów w drużynach juniorskich Yaya zadebiutował w pierwszym zespole. Wierzył, że dzięki niemu i jego bratu uda się wyprowadzić ich rodzinę z biedy. Był niesamowicie zdeterminowany, bardzo mu na tym zależalo. Na szczęście cała praca, cały poświęcony czas szybko się spłacił. Yaya poprowadził swój klub do zwycięstwa ligi już w pierwszym sezonie w dorosłej piłce. Nazwisko Toure wzbudziło ogromne zainteresowanie skautów oraz pojawiło się na ustach całego kraju.

W 2001 roku dzięki pomocy Jean’a-Marc’aGuillou, 14 najlepszych piłkarzy z Wybrzeża Kości Słoniowej przeniosło się do belgijskiego klubu Beveren, wśród nich rzecz jasna był Yaya. Dwa lata później dostał szansę test meczu w barwach Arsenalu, zagrał przeciwko Barnet, ale nie wykorzystał w pełni tej szansy – Arsene Wenger skomentował jego mecz jako „kompletnie przeciętny”. Mimo wszystko Kanonierzy zdecydowali się zakontraktować Iworyjczyka, transfer jednak nie doszedł do skutku z powodu braku pozwolenia na pracę. Yaya był rozczarowany, po tej plamie dołączył do Metałruhu Donieck.

Kolejne lata to nieustanny progres i droga na szczyt, po jednosezonowych przystankach w Metałruhu, Olympiakosie (Mistrzostwo i Puchar Grecji) i AS Monaco, w 2007 roku nadszedł czas na przenosiny do FC Barcelony, wtedy już praktycznie każdy usłyszał o Yaya Toure. W stolicy Katalonii zdobył Ligę Mistrzów, dwukrotnie Mistrzostwo Hiszpanii, Superpuchar UEFA oraz Klubowe Mistrzostwo Świata. Lata świetności dla niego to jednak okres w Anglii (2010-2018), w barwach Manchesteru City. Zdobył w tym czasie: 3 Mistrzostwa Anglii, 3 Puchary Ligi Angielskiej, Puchar Anglii oraz Superpuchar Anglii. Ponadto w latach 2011-2014 czterokrotnie został wybrany na Piłkarza Roku Afryki, a w roku 2015 razem z kadrą zdobył Puchar Narodów Afryki.

Ogromna determinacja, chęć wyrwania się z biedy, mnóstwo przeciwności losu — nie każdy człowiek poddany takiemu testowi charakteru by sobie poradził, to cechuje zwycięzców.

Yaya Toure — wielki piłkarz.

Jakub Boroń

Piłkarski pasjonat, fan Realu Madryt i sympatyk ligi włoskiej. Założyciel portalu magiapilki.pl.Kontakt: jakub.boron27@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *