Bundesliga – rekordy ligi niemieckiej

Bundesliga, czyli najwyższa liga niemiecka, jest jedną z najsilniejszych lig w Europie – tuż obok angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej. Wielu kibiców żyje rekordami ligi niemieckiej. Przede wszystkim z uwagi na rekordy, które udało się pobić Robertowi Lewandowskiemu w czasach, gdy grał dla Borussi Dortmund czy Bayernu Monachium. Jesteś ciekaw, jakie rekordy należą do najwybitniejszego polskiego piłkarza? Poznaj najważniejsze rekordy Bundesligi!

Rekordy Roberta Lewandowskiego w Bundeslidze

Po 12 latach Robert Lewandowski zakończył swoją przygodę z niemiecką ligą, stając się piłkarzem FC Barcelony. Łącznie w barwach Borussii Dortmund i Bayernu Monachium wystąpił on w 562 meczach i zdobył 447 goli (we wszystkich rozgrywkach). Przedstawiając rekordy ligi niemieckiej, nie możemy nie zacząć od tych, które osiągnął Lewy – po prostu są wyjątkowe!

• 5 goli w 9 minut – w 6. kolejce sezonu 2015/16 Bayern grał na swoim boisku z VfL Wolfsburg i przegrywał 0:1 po pierwszej połowie. Lewandowski wszedł na boisku w drugiej połowie i szybko dokonał niemożliwego, zdobywają między 51. a 60. minutą pięć bramek. Nikt inny nie dokonał tego tak szybko (8 minut i 59 sekund), ani też nigdy jako rezerwowy, co jest rekordem nie tylko w niemieckiej lidze.
  • Polak ma również na swoim koncie w związku z powyższym meczem najszybszy hat-trick (między 51. a 55. minutą) oraz najszybszy „czteropak” (od 51. do 57. minuty).
  • 26 sierpnia 2016 – Lewy zdobył 50. gola dla Bayernu w meczu przeciwko Werderowi Brema. Osiągnął tę liczbę w ciągu 64. występów, co uczyniło go rekordzistą w historii Bundesligi.
  • 17 lutego 2018 Lewandowski wyrównał rekord serii bezbłędnych karnych Hansa-Joerga Butta – obaj na swoim koncie mają po 17. z rzędu celnie trafionych „jedenastek”.
  • 9 marca 2019 Lewy pobił rekord liczby goli (197 goli – rekord Peruwiańczyka Claudio Pizarro) piłkarza spoza Niemiec i tym samym został najskuteczniejszym w historii Bundesligi zagranicznym strzelcem.
  • 22 maja 2021 – Lewandowski poprawił rekord Muellera. Zdobywając w ostatniej akcji meczu ostatniej kolejki sezonu 2020/21 gola, powiększył dorobek do 41 goli, zapisując się w historii Bundesligi jako zdobywca największej ilości bramek w ciągu trwania jednej edycji ligowych zmagań.

Inne rekordy ligi niemieckiej

W związku z tym, że mecze ligi niemieckiej odbywają się niemal co tydzień, w każdej chwili niektóre z rekordów mogą zostać pobite. Poniżej prezentujemy rekordy Bundesligi na dzień 12 listopada 2022 roku.

• Najbardziej prestiżowym rekordem jest ten należący do Gerda Muellera. Gracz w ciągu swojej kariery w lidze niemieckiej zdobył 365 goli;
  • Inne rekordy tego Gerda Muellera to: najwięcej goli w rundzie wiosennej (23), najwięcej meczów z golem z rzędu (16), najwięcej tytułów króla strzelców Bundesligi (7 – rekord wyrównał Lewandowski);
  • Najwięcej goli w jednym meczu: Dieter Mueller (6);
  • Najwięcej asyst w sezonie: Thomas Mueller (21);
  • Najwięcej goli z rzutów karnych: Manfred Kaltz (53);
  • Najstarszy strzelec gola w Bundeslidze: Claudio Pizarro (miał wówczas 40 lat i 227 dni);
  • Najwięcej tytułów Mistrzostwa Bundesligi zdobył Bayern Monachium (31). Jednocześnie ma też rekord największej ilości mistrzowskich tytułów z rzędu (10) – od sezonu 2012/2013 do 2021/2022;
  • Najwyższe zwycięstwo w meczu Bundesligi: 12:0. Odnotowała je 29 kwietnia 1978 roku Borussia Mönchengladbach z Borussią Dortmund;
  • Najdłuższa seria bez porażki: 52 – Bayern Monachium (sezon 2012/2013), natomiast rekordowa seria bez porażki w danym sezonie: 29 – Borussia Dortmund (sezon 2011/2012).

To oczywiście tylko namiastka rekordów Bundesligi. Przedstawiliśmy te najciekawsze, ale jeśli interesuje Cię ten temat, zajrzyj do „Rekordy Bundesligi” na Wikipedii. Chcesz śledzić Bundesligę? Zajrzyj na https://www.iforbet.pl/, gdzie m.in. zobaczysz, kto jest faworytem danego spotkania.