Piłka nożna to najczęściej oglądana dyscyplina sportowa na świecie. W tym artykule zajrzymy do Warszawy i sprawdzimy, jakie są najpopularniejsze kluby piłkarskie w tym mieście. Oczywiście tymi najbardziej znanymi są, występujące na poziomie centralnym, Legia Warszawa i Polonia Warszawa. Jednak na mapie stolicy Polski znajduje się o wiele więcej ciekawych zespołów, które odznaczyły się w piłkarskiej historii naszego kraju.
Kluby piłkarskie z Warszawy [TOP 10]
10. Korona Warszawa
Klub założony w 1909 roku, a następnie rozwiązany w 1928 roku. Reaktywacja drużyny nastąpiła w 2011 roku i od tego czasu klub rozgrywa swoje mecze w warszawskiej A-klasie. Jako ciekawostkę należy dodać, że w 1922 roku, nastąpiła fuzja z Legią Warszawa. Działacze Korony byli także przeciwni powstaniu rozgrywek krajowych.
9. Marymont Warszawa
To jeden z najstarszych klubów w Warszawie, jego początek sięga 1911 roku. Formalnie klub powstał jednak w 1923 r., kiedy zalegalizowano jego status. Największymi osiągnięciami Marymontu była m.in. gra w II lidze w latach 1955-1956. Aktualnie, na terenach i w okolicy klubu działa OSiR Żoliborz, kompleks basenów i gabinetów odnowy, kryte hale z kortami tenisowymi, dwa boiska do piłki nożnej i odremontowane w 2005 roku tory łucznicze, które są najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Gracze Marymontu obecnie grają w A-klasie.
8. Okęcie Warszawa
Pozycje nr 8 na naszej liście zajmuje klub Okęcie Warszawa, jego historia sięga 1929 roku. Pracownicy warszawskich zakładów Skoda oraz Harcerskiego Klubu Sportowego „Varsovia” postanowili założyć klub sportowy. Początkowo klub nosił nazwę Skoda, jednak w 1936 roku jego nazwę przekształcono na Klub Kulturalno-Sportowy Okęcie. Klub może pochwalić się pierwszą w Warszawie piłkarską drużyną młodzików, ruszyła ona w 1932 roku i wychowała wiele utalentowanych zawodników. Zawierucha wojenna zepchnęła na drugi plan plany sportowe, mimo to drużyna Okęcia nadal działała, a już 17 stycznia 1945 roku wznowiła działalność sportową. W 1963 roku klub otrzymał obiekt przy ul. Radarowej. W 1966 roku Okęcie wywalczyło awans do II ligi. Obecna drużyna rozgrywa mecze na czwartym poziomie ligowym, jednak w 2022 roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawa wypowiedział częściowo prawo do użytkowania gruntów przy ul. Radarowej.
7. Drukarz Warszawa
Klub powstały w 1926 roku, w którym pierwsze kroki stawiali tacy piłkarze jak: Dariusz Dźwigała, Marcin i Michał Żewłakow. Początkowo powstał jako Robotniczy Klub Sportowy „Drukarz”, a jego najbardziej znaną sekcją jest sekcja łucznicza. W 2011 roku wybudowano nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, przez co ich stadion nosi przydomek Wembley. Obecnie klub rozgrywa swoje mecze przy Alei Zielenieckiej 2 w V lidze mazowieckiej.
6. Olimpia Warszawa
Klub założony na Pradze w 1952 roku przez Kazimierza Japkowskiego, jednak w 1975 roku jego siedzibę przeniesiono na Wolę. Dotychczas największym sukcesem klubu jest wicemistrzostwo III ligi z sezonu 1996/1997, wówczas lepsza okazała się Warmia Olsztyn i to ona nie pozwoliła klubowi z Warszawy awansować na zaplecze ekstraklasy. W kolejnym sezonie Olimpia spadła z ligi, obecnie rozgrywają oni swoje mecze w A-klasie.
5. KS Ursus Warszawa
Robotniczy Klub Sportowy Ursus Warszawa został założony w 1929 roku, przez pracowników fabryki Ursus w Czechowicach. W 1973 roku drużyna piłki nożnej RKS Ursus awansowała w do II ligi i rozegrała tam cztery sezony z rzędu. Z Ursusem związane są takie osobistości jak: Roman Kosecki, Mateusz Możdżeń, Krzysztof Sobieski czy Władysław Dąbrowski. Klub od 1965 roku rozgrywał swoje mecze na stadionie OSiR Ursus. Został rozwiązany w 2000 roku, jednak jego tradycję przejął klub KS Ursus Warszawa, obecnie grający w III lidze.
4. Hutnik Warszawa
Założony w 1957 roku klub piłkarski jako Koło Sportowe Hutnik z siedzibą przy Ul. Marymonckiej 42. W obecnym sezonie Hutnik występuje w IV lidze mazowieckiej. Dotychczas jego największym osiągnięciem była gra w II lidze, a w sezonie 1991/1992 klub dotarł do 1/8 finału Polski. Jako ciekawostkę należy dodać, że posiada hymn powstały w 2010 roku, którego autorami są Mieczysław Jurecki oraz Andrzej Zygierewicz.
3. Gwardia Warszawa
WKS Gwardia Warszawa to klub sportowy powstały w 1948 roku. W latach powojennych był dość znaczącą drużyną w kraju, zdobył nawet Puchar Polski w sezonie 1953/1954, trzykrotnie stawał na trzecim stopniu podium, a w 1957 roku Harpagony wywalczyły wicemistrzostwo Polski. Klub z Warszawy brał udział także w rozgrywkach na szczeblu międzynarodowym – Pucharze Europy, Pucharze UEFA oraz w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów. Przez wiele lat grał w najwyższych klasach rozgrywkowych – I i II lidze aż do sezonu 1992/1993, kiedy to spadli do III ligi. Od tego czasu praktycznie przestał już istnieć i od sezonu 2018/2019 nie przystępuje do rozgrywek seniorskich.
2. Polonia Warszawa
Najstarszy warszawski klub powstały 19 listopada 1911 roku w organizacji Warszawskiego Koła Sportowego. Polonia powstała z połączenia dwóch szkolnych drużyn – Stelli oraz Merkurego z inicjatywy Wacława Denhoffa-Czarnockiego oraz rodzin Lothów i Gebethnerów. W okresie międzywojennym „Czarne Koszule” należały do ligowych średniaków, warto jednak zaznaczyć, że drużyna od 1928 roku rozgrywa swoje mecze przy jednym stadionie – Ul. Konwiktorskiej 6. Największymi sukcesami tego zespołu są dwa mistrzostwa Polski zdobyte w roku 1946 i 2000, poza tym klub trzy razy został wicemistrzem Polski i raz zajął trzecie miejsce. Ponadto Polonia zdobyła dwa razy Puchar Polski, po razie Superpuchar oraz Puchar Ligi. Polonia zaliczyła także epizody w europejskich pucharach, gdzie ich największym osiągnięciem był półfinał Pucharu Intertoto w 1999 roku, gdzie ulegli FC Metz. Klub grał także w eliminacjach do Ligi Mistrzów oraz Pucharu UEFA. Obecnie Polonia rozgrywa swoje mecze w II lidze, kto wie może wkrótce, zobaczymy ich w Ekstraklasie.
1. Legia Warszawa
Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona tak w skrócie można opisać drużynę Legii Warszawa, nie zmienia to faktu, że jest to jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce. Historia klubu sięga 1916 roku, w marcu na Wołyniu we wsi Kostiuchnówka została założona piłkarska drużyna Legionowa. Dotychczas Legioniści zdobyli 15 Mistrzostw Polski, 19 razy zdobyli Puchar Polski. Klub wielokrotnie grał także w europejskich pucharach. Największym osiągnięciem jest półfinał Pucharu Europy w 1970 roku, 1/16 Ligi Europy w 2012,2015. I 2017 roku. Wojskowi rozgrywają swoje mecze przy ul. Łazienkowskiej 3, na Stadionie Wojska Polskiego mogącego pomieścić 31 tysięcy widzów.