Zarzuty dla Manchesteru City. O co chodzi? Jakie są możliwe kary?

Manchester City może słono zapłacić za nieuczciwe działania w poprzednich latach. Klub został oskarżony przez Premier League za wielokrotne naruszenie zasad finansowych. Jakich kar możemy się spodziewać?

O co oskarżono Manchester City?

Manchester City został oskarżony o wielokrotne złamanie finansowych zasad fair play. Do naruszeń miało dojść około 100 razy w latach 2009-2018. W tym czasie „The Citizens” trzykrotnie wygrali Premier League.

Finansowe zasady fair play w Premier League polegają w uproszczeniu na tym, że kluby wydają tyle, ile zarabiają. Potencjalnym obejściem tych przepisów jest zawyżenie swoich zarobków lub ukrycie wydatków. Właśnie w ten drugi sposób miał działać Manchester City, który rzekomo ukrył pełne wynagrodzenie jednego z menedżerów. Oprócz tego Premier League twierdzi również, że Manchester City nie przestrzegał finansowych zasad fair play UEFA.

Zasady finansowego fair play w Premier League i UEFA

Główna różnica między zasadami Premier League a UEFA polega na tym, że UEFA ma ustawę o przedawnieniu, która ogranicza dostępność dowodów do pięciu lat. Natomiast Premier League nie ma takiego zapisu.

Co grozi Manchesterowi City?

Zgodnie z regulaminem Premier League może to być odjęcie punktów lub nawet wyrzucenie z rozgrywek ligi angielskiej, choć byłaby to kara zbyt ekstremalna. Pamiętajmy, że nie było jeszcze wyroku, a Manchester City może się od każdej decyzji odwołać. To śledztwo trwa już cztery lata i najprawdopodobniej będzie trwało jeszcze przez długi czas. Dlatego w tym sezonie nie należy się spodziewać żadnych kar.

Lista możliwych kar wg. Sky Sports

  • Zawieszenie klubu w rozgrywkach ligowych,
  • Odjęcie punktów,
  • Rekomendacja zarządowi, aby liga wykluczyła pozwany klub,
  • Wypłata odszkodowania,
  • Anulowanie lub odmowa rejestracji graczy,
  • Kara warunkowa,
  • Obciążenie klubu kosztami postępowania,
  • Inna kara nieujęta w regulaminie.

Jakub Boroń

Piłkarski pasjonat, fan Realu Madryt i sympatyk ligi włoskiej. Założyciel portalu magiapilki.pl.Kontakt: [email protected]

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments