Kluby piłkarskie z Warszawy. Lista warszawskich drużyn

Piłka nożna to najczęściej oglądana dyscyplina sportowa na świecie. W tym artykule zajrzymy do Warszawy i sprawdzimy, jakie są najpopularniejsze kluby piłkarskie w tym mieście. Oczywiście tymi najbardziej znanymi są, występujące na poziomie centralnym, Legia Warszawa i Polonia Warszawa. Jednak na mapie stolicy Polski znajduje się o wiele więcej ciekawych zespołów, które odznaczyły się w piłkarskiej historii naszego kraju.

Kluby piłkarskie z Warszawy [TOP 10]

10. Korona Warszawa 

Klub założony w 1909 roku, a następnie rozwiązany w 1928 roku. Reaktywacja drużyny nastąpiła w 2011 roku i od tego czasu klub rozgrywa swoje mecze w warszawskiej A-klasie. Jako ciekawostkę należy dodać, że w 1922 roku, nastąpiła fuzja z Legią Warszawa. Działacze Korony byli także przeciwni powstaniu rozgrywek krajowych. 

9. Marymont Warszawa

To jeden z najstarszych klubów w Warszawie, jego początek sięga 1911 roku. Formalnie klub powstał jednak w 1923 r., kiedy zalegalizowano jego status. Największymi osiągnięciami Marymontu była m.in. gra w II lidze w latach 1955-1956. Aktualnie, na terenach i w okolicy klubu działa OSiR Żoliborz, kompleks basenów i gabinetów odnowy, kryte hale z kortami tenisowymi, dwa boiska do piłki nożnej i odremontowane w 2005 roku tory łucznicze, które są najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Gracze Marymontu obecnie grają w A-klasie.

8. Okęcie Warszawa 

Pozycje nr 8 na naszej liście zajmuje klub Okęcie Warszawa, jego historia sięga 1929 roku. Pracownicy warszawskich zakładów Skoda oraz Harcerskiego Klubu Sportowego „Varsovia” postanowili założyć klub sportowy. Początkowo klub nosił nazwę Skoda, jednak w 1936 roku jego nazwę przekształcono na Klub Kulturalno-Sportowy Okęcie. Klub  może pochwalić się pierwszą w Warszawie piłkarską drużyną młodzików, ruszyła ona w 1932 roku i wychowała wiele utalentowanych zawodników. Zawierucha wojenna zepchnęła na drugi plan plany sportowe, mimo to drużyna Okęcia nadal działała, a już 17 stycznia 1945 roku wznowiła działalność sportową. W 1963 roku klub otrzymał obiekt przy ul. Radarowej. W 1966 roku Okęcie wywalczyło awans do II ligi. Obecna drużyna rozgrywa mecze na czwartym poziomie ligowym, jednak w 2022 roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawa wypowiedział częściowo prawo do użytkowania gruntów przy ul. Radarowej. 

7. Drukarz Warszawa 

Klub powstały w 1926 roku, w którym pierwsze kroki stawiali tacy piłkarze jak: Dariusz Dźwigała, Marcin i Michał Żewłakow. Początkowo powstał jako Robotniczy Klub Sportowy „Drukarz”, a jego najbardziej znaną sekcją jest sekcja łucznicza. W 2011 roku wybudowano nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, przez co ich stadion nosi przydomek Wembley. Obecnie klub rozgrywa swoje mecze przy Alei Zielenieckiej 2 w V lidze mazowieckiej. 

6. Olimpia Warszawa

Klub założony na Pradze w 1952 roku przez Kazimierza Japkowskiego, jednak w 1975 roku jego siedzibę przeniesiono na Wolę. Dotychczas największym sukcesem klubu jest wicemistrzostwo III ligi z sezonu 1996/1997, wówczas lepsza okazała się Warmia Olsztyn i to ona nie pozwoliła klubowi z Warszawy awansować na zaplecze ekstraklasy. W kolejnym sezonie Olimpia spadła z ligi, obecnie rozgrywają oni swoje mecze w A-klasie. 

5. KS Ursus Warszawa

Robotniczy Klub Sportowy Ursus Warszawa został założony w 1929 roku, przez pracowników fabryki Ursus w Czechowicach. W 1973 roku drużyna piłki nożnej RKS Ursus awansowała w do II ligi i rozegrała tam cztery sezony z rzędu. Z Ursusem związane są takie osobistości jak: Roman Kosecki, Mateusz Możdżeń, Krzysztof Sobieski czy Władysław Dąbrowski. Klub od 1965 roku rozgrywał swoje mecze na stadionie OSiR Ursus. Został rozwiązany w 2000 roku, jednak jego tradycję przejął klub KS Ursus Warszawa, obecnie grający w III lidze. 

4. Hutnik Warszawa 

Założony w 1957 roku klub piłkarski jako Koło Sportowe Hutnik z siedzibą przy Ul. Marymonckiej 42.  W obecnym sezonie Hutnik występuje w IV lidze mazowieckiej. Dotychczas jego największym osiągnięciem była gra w II lidze, a w sezonie 1991/1992 klub dotarł do 1/8 finału Polski.  Jako ciekawostkę należy dodać, że posiada hymn powstały w 2010 roku, którego autorami są Mieczysław Jurecki oraz Andrzej Zygierewicz. 

3. Gwardia Warszawa

WKS Gwardia Warszawa to klub sportowy powstały w 1948 roku.  W latach powojennych był dość znaczącą drużyną w kraju, zdobył nawet Puchar Polski w sezonie 1953/1954, trzykrotnie stawał na trzecim stopniu podium, a w 1957 roku Harpagony wywalczyły wicemistrzostwo Polski. Klub z Warszawy brał udział także w rozgrywkach na szczeblu międzynarodowym – Pucharze Europy, Pucharze UEFA oraz w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów. Przez wiele lat grał w najwyższych klasach rozgrywkowych – I i II lidze aż do sezonu 1992/1993, kiedy to spadli do III ligi. Od tego czasu praktycznie przestał już istnieć i od sezonu 2018/2019 nie przystępuje do rozgrywek seniorskich. 

2. Polonia Warszawa

Najstarszy warszawski klub powstały 19 listopada 1911 roku w organizacji Warszawskiego Koła Sportowego.  Polonia powstała z połączenia dwóch szkolnych drużyn – Stelli oraz Merkurego z inicjatywy Wacława Denhoffa-Czarnockiego oraz rodzin Lothów i Gebethnerów. W okresie międzywojennym „Czarne Koszule” należały do ligowych średniaków, warto jednak zaznaczyć, że drużyna od 1928 roku rozgrywa swoje mecze przy jednym stadionie – Ul. Konwiktorskiej 6. Największymi sukcesami tego zespołu są dwa mistrzostwa Polski zdobyte w roku 1946 i 2000, poza tym klub trzy razy został wicemistrzem Polski i raz zajął trzecie miejsce. Ponadto Polonia zdobyła dwa razy Puchar Polski, po razie Superpuchar oraz Puchar Ligi. Polonia zaliczyła także epizody w europejskich pucharach, gdzie ich największym osiągnięciem był półfinał Pucharu Intertoto w 1999 roku, gdzie ulegli FC Metz. Klub grał także w eliminacjach do Ligi Mistrzów oraz Pucharu UEFA.  Obecnie Polonia rozgrywa swoje mecze w II lidze, kto wie może wkrótce, zobaczymy ich w Ekstraklasie. 

1. Legia Warszawa

Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona tak w skrócie można opisać drużynę Legii Warszawa, nie zmienia to faktu, że jest to jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce. Historia klubu sięga 1916 roku, w marcu na Wołyniu we wsi Kostiuchnówka została założona piłkarska drużyna Legionowa. Dotychczas Legioniści zdobyli 15 Mistrzostw Polski, 19 razy zdobyli Puchar Polski. Klub wielokrotnie grał także w europejskich pucharach. Największym osiągnięciem jest półfinał Pucharu Europy w 1970 roku, 1/16 Ligi Europy w 2012,2015. I 2017 roku. Wojskowi rozgrywają swoje mecze przy ul. Łazienkowskiej  3,  na Stadionie Wojska Polskiego mogącego pomieścić 31 tysięcy widzów. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zorba
Zorba
11 miesięcy temu

Numerem jeden jest KTS Weszło!

Czesław Michniewicz
Czesław Michniewicz
1 rok temu

Mam, tak samo jak ty,
Miasto moje a w nim:
Najpiękniejszy mój świat
Najpiękniejsze dni
Zostawiłem tam, kolorowe sny
Kiedyś zatrzymam czas
I na skrzydłach jak ptak
Będę leciał co sił
Tam, gdzie moje sny,
I warszawskie kolorowe dni

Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
Już dziś wyruszaj ze mną tam
Zobaczysz jak, przywita pięknie nas
Warszawski dzień

Mam, tak samo jak ty,
Miasto moje a w nim:
Najpiękniejszy mój świat
Najpiękniejsze dni
Zostawiłem tam, kolorowe sny

Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański szczyt
Już dziś wyruszaj ze mną tam
Zobaczysz jak, przywita pięknie nas
Warszawski dzień
Warszawski dzień, warszawski dzień