Powołania na Euro 2024. Kto powinien zagrać na mistrzostwach?

Reprezentacja Polski po raz piąty z rzędu pojedzie na mistrzostwa Europy. W tym roku biało-czerwonych poprowadzi Michał Probierz. Jak może wyglądać kadra reprezentacji Polski i powołania na finałowy turniej Euro 2024?

Kadra reprezentacji Polski w eliminacjach do Euro 2024

Reprezentacja Polski grała w eliminacjach do Euro 2024 pod wodzą dwóch trenerów. Jako pierwszy o Euro 2024 z biało-czerwonymi walczył doświadczony Fernando Santos. Już od samego początku było niezwykle ciężko o awans do mistrzostw Europy, zespół pod wodzą Portugalczyka bardzo rozczarowywał. Bardzo słabe wyniki w grupie eliminacyjnej sprawiły, że Polska zajęła dopiero trzecie miejsce w swojej grupie i o biało-czerwoni musieli wywalczyć awans do Mistrzostw Europy droga baraży. Santosa zwolniono i kadrę przejął Michał Probierz i to on wyselekcjonował drużynę, która końcowo pokonała Estonię oraz Walię i jako ostatni zespół zdobył kwalifikacje do UEFA EURO 2024.

Michał Probierz już od początku miał swoich pewniaków do drużyny i to na nich oparł kadrę na baraże. Obecny selekcjoner reprezentacji Polski nie lubi zmian personalnych, choć w trakcie powołań wielokrotnie zaskakiwał i dawał szansę mało doświadczonym i młodym zawodnikom, dla których był to debiut z seniorską reprezentacją Polski. Powołania na baraże o Euro 2024 wyglądały następująco i jest bardzo duża szansa, że kadra na mistrzostwa Europy będzie wyglądała bardzo podobnie.

  • Bramkarze: Marcin Bułka, Łukasz Skorupski, Wojciech Szczęsny
  • Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Paweł Dawidowicz, Jakub Kiwior, Tymoteusz Puchacz, Bartosz Salamon, Dominik Marczuk, Sebastian Walukiewicz
  • Pomocnicy: Przemysław Frankowski, Kamil Grosicki, Jakub Piotrowski, Taras Romanczuk, Bartosz Slisz, Jakub Moder, Damian Szymański, Sebastian Szymański, Nicola Zalewski, Piotr Zieliński
  • Napastnicy: Adam Buksa, Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek, Karol Świderski

Kto powinien pojechać na Euro?

Określenie, kto „powinien” pojechać na Euro z Polski jest kwestią subiektywną i zależy od wielu czynników, takich jak forma zawodników, ich doświadczenie, styl gry preferowany przez selekcjonera. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że wygląd kadry narodowej na mecze mistrzostw Europy już znamy i będzie bardzo podobna do tej z marcowych barażów. Wszystko będzie jednak zależało od zdrowia poszczególnych piłkarzy. Probierz ma jednak wyselekcjonowaną szeroką kadrę i na każdej pozycji ma upatrzonych po kilku graczy, zatem potencjalne łatanie dziur wskutek kontuzji nie powinno być kłopotem. Warto też wspomnieć, że kapitanem niezmiennie pozostaje Robert Lewandowski, dla którego prawdopodobnie to ostatni, wielki turniej w biało-czerwonych barwach.

Zgrupowanie reprezentacji Polski rozpocznie się już 2 czerwca w Warszawie. W pierwszym okresie przygotowań Polska zagra dwa sparingi. W pierwszym rywalem będzie Turcja, w drugim reprezentacja Ukrainy. Oba spotkania odbędą się na PGE Narodowym w Warszawie, dlatego pierwsza część przygotowań do mistrzostw będzie skupiona na stolicy Polski. Na kilka dni przed startem Euro, Polacy wylecą już do Niemiec. Główna baza kadry narodowej mieści się w Hanowerze.

Michał Probierz ogłosił, że kadra tegorocznych mistrzostw Europy nie będzie się wiele różniła od tej, jaką oglądaliśmy między innymi w marcu tego roku, kiedy to wywalczyliśmy awans na mistrzostwa drogą baraży. Selekcjoner nie chce wprowadzać zmian i jak argumentuje, że wyselekcjonowana przez niego grupa zawodników jest już ze sobą na tyle połączona, że nie widzi powodów do roszad. Michał Probierz będzie mógł zabrać na mistrzostwa Europy 26 piłkarzy. Listę zawodników powołanych na mistrzostwa Europy poznamy najpóźniej do 7 czerwca, czyli tydzień przed rozpoczęciem UEFA Euro 2024. Znając nawyki obecnego selekcjonera, wyróżnionych piłkarzy poznamy najprawdopodobniej w ostatnim momencie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments