Batony energetyczne podręczne źródło energii dla sportowców

Długi, intensywny wysiłek znacząco zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu. W trakcie długotrwałej jednostki treningowej lub podczas zawodów w formule wytrzymałościowej, nie obejdzie się bez uzupełnienia zasobów węglowodanów. Z przyczyn oczywistych, zjedzenie obfitego posiłku jest w takiej sytuacji po prostu niemożliwe. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą podręczne źródła energii: batony energetyczne dla sportowców.

Umiarkowana lub nawet intensywna, ale krótka aktywność fizyczna nie wymaga uzupełniania węglowodanów w trakcie trwania treningu. Inaczej wygląda to podczas długotrwałego wysiłku. Maraton, wyścig lub trening kolarski na długim dystansie, triathlon – to tylko niektóre przykłady sportów, których specyfika wymusza „dotankowywanie” energii. Zignorowanie tego zalecenia może mieć poważne konsekwencje.

Czym skutkuje niedobór składników odżywczych?

Gdy mięśnie pracują na wysokich obrotach, spalają zgromadzony w nich glikogen. Pod tym pojęciem kryje się glukoza magazynowana pod postacią połączonych cząstek reszt glukozowych. To wysokowydajna forma „paliwa”, która sprawdza się idealnie, gdy organizm potrzebuje szybkiego zastrzyku energii. W takich warunkach dochodzi do rozkładu glikogenu, w wyniku czego do krwioobiegu uwalniana jest glukoza.

Gdy zapas glikogenu mięśniowego ulegnie wyczerpaniu, organizm skorzysta z rezerwy zgromadzonej pod postacią glikogenu wątrobowego. Niestety, także te pokłady mają ograniczoną zasobność. Kiedy brakuje „paliwa”, dochodzi do wystąpienia stanu zwanego hipoglikemią. Sportowiec odczuwa wówczas gwałtowny spadek energii. Pojawia się niezwykle silne zmęczenie, wzmożone pocenie, zawroty głowy. Niektórzy mogą odczuwać także mdłości i oszołomienie.

Jak uzupełnić węglowodany podczas treningu?

Zgromadzony w organizmie glikogen wystarczy maksymalnie na 60 minut intensywnego wysiłku. Chcąc przetrwać dłuższą sesję treningową, należy zadbać o uzupełnienie węglowodanów (gdy zabraknie glikogenu, mięśnie zaczną korzystać z zewnętrznych źródeł energii). Właśnie dlatego każdy sportowiec powinien zabierać na długi batoniki energetyczne.

Ta niewielka przekąska to w praktyce wydajne źródło węglowodanów, zapewniające solidny zastrzyk energii. Warto jednak zwrócić uwagę na skład takiego produktu. Wyroby anonimowych producentów często zawierają substancje konserwujące i barwniki, a w diecie sportowca nie ma miejsca na takie dodatki. Korzystnym składem charakteryzują się przekąski od Oshee: baton energetyczny znanego producenta nie zawierają szkodliwych dodatków. Są natomiast wzbogacone o cenne mikroelementy, w tym o magnez i witaminy z grupy B. Te składniki korzystnie wpływają na funkcję mięśni i układu nerwowego.

Co jeszcze zwiększa wydajność podczas treningu? Kawa. Badania dowiodły, że napoje kawowe (a dokładnie zawarta w nich kofeina) poprawiają wydolność średnio o 22 proc. Także w tym obszarze warto skorzystać z oferty Oshee: napoje kawowe sygnowane cenioną marką charakteryzują się wysoką jakością i wyjątkowo korzystnym składem, uwzględniającym witaminy i minerały.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments