Tabela Serie A

Sprawdź, jak prezentuje się aktualna tabela Serie A i statystyki w tym sezonie po najnowszych wynikach. Zobacz, które drużyny walczą o Scudetto i europejskie puchary, a które biją się o utrzymanie w lidze włoskiej. W Polsce najlepsze rozgrywki piłki nożnej we Włoszech są niezwykle popularne za sprawą wielu reprezentantów naszego kraju.

Tabela Serie A — zasady, awanse, spadki

Od sezonu 2004/05 w tabeli ligi włoskiej znajduje się 20 drużyn. Najlepszy drużyny będą mogły zagrać w europejskich pucharach. Czołowa czwórki ligi to miejsca premiowane do najważniejszych rozgrywek europejskich, czyli do Ligi Mistrzów. Zespół, który zajmie piąte miejsce w tabeli Serie A, otrzyma możliwość udziału w Lidze Europy. Natomiast ekipa z szóstej pozycji gra w Lidze Konferencji Europy. Kluby, zajmujące trzy ostatnie lokaty na koniec sezonu zostają zdegradowane na niższy poziom rozgrywkowy do Serie B. Jeśli dwie drużyny posiadają taką samą liczbę punktów, to w pierwszej kolejności o pozycji decydują mecze bezpośrednie. Następnie bilans bramek oraz liczba goli zdobytych. W ostateczności przeprowadza się losowanie, co może oznaczać niesprawiedliwe wyłonienie zwycięzcy.

Serie A — mistrzowie ligi

Dominatorem pod względem tytułów mistrza Italii jest wielki Juventus, który dominuje w liczbie wygranych, zdobywał pierwsze miejsce aż 36 razy. Drugim zespołem w tej klasyfikacji jest Inter. „Nerazzuri” zdobywali mistrzostwo Włoch 19-krotnie i są aktualnie drużyną broniącą tytułu. Podium w tej klasyfikacji zamyka Milan, któremu udało się triumfować 18 razy. W całej historii ligi włoskiej mistrzostwo zdobywało 16 drużyn.