Kluby piłkarskie ze Stambułu [TOP 11]

W dzisiejszym zestawieniu przyjrzyjmy się najlepszym klubom piłkarskim ze Stambułu. To miasto można śmiało określić mianem stolicy prawdziwych fanatyków futbolu. Sprawdź, które drużyny zapisały się w historii tureckiej i europejskiej piłki.

Kluby piłkarskie ze Stambułu

11. İstanbulspor Anonim Şirketi

Zestawienie otwiera klub założony przez Kemala Halima Gürgen i uczniów szkoły İstanbul Lisesi – İstanbulspor Anonim Şirketi. Jest to jeden z najbardziej zasłużonych klubów piłkarskich w Turcji, powstał 4 stycznia 1926 roku, i był jednym z pierwszych klubów piłkarskich w Turcji. W 1932 roku zdobył mistrzostwo Turcji, do 1990 roku był on zarządzany przez członków İstanbul Lisesi, w tym czasie wielokrotnie spadał do drugiej ligi oraz awansował do pierwszej a w 1983 roku, został zdegradowany do trzeciej. W 1990 roku Byki zostały przejęte przez biznesmena – Cema Uzana, prezesa firmy Uzan Holding. Dzięki pomocy finansowej klub w 1995 roku powrócił do ekstraklasy, a dzięki zajęciu 4 miejsca w sezonie 1997/1998 wystąpił w Pucharze UEFA. W 2001 roku Uzan Holding Group przestała wspierać finanswoo klub, klub popadł w kryzys a w 2003 roku, ogłoszono upadłość. W 2006 roku klub został wykupiony przez irmę Marmara Spor Faaliyetleri San. ve Tic. A.Ş za kwotę 3.25 mln dolarów. Sukcesy klubu to mistrzostwo kraju z 1932 roku, mistrzostwo TFF 1. Lig w 1968 roku oraz półfinał pucharu Intertoto w 1997 roku. Byki rozgrywają swoje mecze na stadionie, a obecnie na koniec sezonu 2021/22 klub zajął 4 miejsce w lidze i dzięki wygranej w play-offach w następnym sezonie, zobaczymy go w Süper Lig.

10. Tuzlaspor

Numerem dziesięć jest klub grający w TFF 1. Lig, czyli drugiej lidze tureckiej – Tuzlaspor. Siedziba zespoły znajduje się w dystrykcie Tuzla, są to przedmieścia azjatyckiej części Stambułu. Klub został założony w 1954 roku, w większości swojej historii grał w niższych tureckich ligach, jednak w sezonie 2019/2020 zajął czwarte miejsce w 2. Lig i po play-off awansował na zaplecze tureckiej ekstraklasy. Drużyna swoje mecze rozgrywa na Tuzla Belediye Stadyumu wybudowanym w 1994 roku, mogącym pomieścić 2000 widzów.

9. Ümraniyespor Kulübü

Kolejnym zespołem w naszym rankingu jest Ümraniyespor Kulübü, grający na zapleczu tureckiej ekstraklasy. Klub został założony w 1938 roku w dzielnicy Ümraniye – czwartej co do wielkości dzielnicy Stambułu. Dopiero w sezonie 2015/16 awansował po raz pierwszy w swojej historii do drugiej ligi tureckiej. Areną, na której drużyna ze Stambułu rozgrywa swoje mecze to wybudowany w 1990 rokuÜmraniye Hekimbaşı Şehir Stadyumu, na którego trybunach może zasiąść 2500 kibiców. Obecnie klub zajął 2 miejsce w TFF 1. Lig i w przyszłym sezonie zobaczymy go w rozgrywkach Süper Lig.

8. Sarıyer GK

Sarıyer to najbardziej na północ wysunięta, europejska część Stambułu leżąca nad Morzem Czarnym, to właśnie tutaj siedzibę ma kolejny klub – Sarıyer Gençlik Kulübü. Klub został założony w 1940 roku, dotychczas spędził 13 sezonów w Süper Lig, 24 seziny w TFF 1. Lig oraz 11 w TFF 2. Lig. W 1982 roku Białe Foki – bo taki jest przydomek piłkarzy z Sarıyer po raz pierwszy, awansowały do tureckiej ekstraklasy. Piłkarze Sarıyer swoje mecze rozgrywają na Yusuf Ziya Öniş Stadyumu. Obiekt został wybudowany w 1988 roku obecnie, może pomieścić 5000 kibiców. Obecnie zespół gra w TFF.2 Lig i zajął 14 miejsce w tych rozgrywkach w sezonie 2021/22.

7. Eyupspor Sport Kulübü

Zostajemy w europejskiej części Stambułu w sąsiedztwie dzielnicy Sarıyer, bo kolejny klub jest jej sąsiadem leżącym w dzielnicy Eyüp. Eyüp Spor Kulübü to klub założony w 1919 roku przez Cemal Kılıç, klubem zawodowym stał się jednak w 1956 roku. Zespół nigdy nie zawojował najwyżej ligi i zawsze tułał się do TFF.2 Lig aż do amatorskich rozgrywek. Największymi rywalami Eyusporu są Fatih Karagümrük i Beykoz 1908, to właśnie spotkania między tymi zespołami są bardzo żywiołowe. Stadionem, na którym drużyna z Eyüp jest po prostu Eyüp Stadium, mogącym pomieścić 2500 kibiców. Obecnie klub grał w TFF.1 Lig i zajmował 6 miejsce na koniec sezonu, miejsce w tabeli pozwoliło ekipie ze Stambułu na grę o awans w paly offach do Süper Lig, klub jednak odpadł w pierwszej części rozgrywek, przegrywając w dwumeczu z Bandimasporem 3:1.

6. Fatih Karagümrük

Jak w poprzednich dwóch przypadkach zostajemy w europejskiej części Stambułu, na południu tzw. Złotego Rogu nad Morzem Marmara znajduje się dzielnica – Fatih. W 1926 roku dzięki staraniom Muhtara Beya oraz Karagümrüklü Abdullaha Beya doszło do połączenia dwóch klubów sportowych — Acıçeşme Gençleri oraz Karagümrük Gençler i tak w wielkim skrócie powstał nasz nr 6 – Fatih Karagümrük. Ówczesny zarząd klubu wybrał również barwy – czarne i czerwone nawiązując do strojów strażackich. Klub rozegrał 7 sezonów w Super Lig a w obecnym sezonie, zajął 8 miejsce w lidze. W klubie w latach 2019-2021 występował Artur Sobiech i strzelił 18 goli dla tureckiego klubu. W klubie występują znane nazwiska europejskiego futbolu: Fabio borini, Lucas Biglia, Ahmed Musa czy Emre Mor. A od przyszłego sezonu za wyniki Potomków Fatiha będzie odpowiadać sam Andrea Pirlo. Klub swoje mecze rozgrywa obecnie Stadionie Olimpijskim im. Ataturka mogącym pomieścić 96 tysięcy kibiców. Jest to jeden z największych stadionów piłkarskich w Europie.

5. Kasımpaşa Sport Kulübü

Kolejnym klubem na piłkarskiej mapie Stambułu jest Kasımpaşa Sport Kulübü, mający swoją siedzibę w dzielnicy Beyoğlu w europejskiej części Stambułu, leżącej nad Morzem Marmara. Klub założony w 1921 roku w wyniku fuzji dwóch klubów — Altıntuğ Kulübü oraz Kasımpaşa Terbiye Bedeniye Kulübü’nün, do 1942 roku klub nosił nazwę Altıntuğ. Kolorami klubu jest biel i błękit, które nawiązują do nadmorskiej lokalizacji klubu a od 2012 roku w herbie klubu, widnieje także kotwica oraz tureckie symbole narodowe. Klub awansował do Süper Lig w 2007 roku po raz drugi w historii, jednak spadł po sezonie. Po rocznej absencji drużyna powróciła do Süper Lig. W sezonie 2010/2011 Kasımpaşa ponownie spadła do drugiego poziomu ligowego, jednak ponownie po jednym sezonie awansował. W sezonie 2013/14 klub zajął 6 miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej Turcji. Stadionem popularnych Apaczy jest Stadion imienia Recepa Tayyipa Erdoğana, mogąca pomieścić 14 234 widzów arena nazwana na cześć prezydenta Turcji. W sezonie 2021/22 klub zajął 11 miejsce w Süper Lig. W składzie klubu można zobaczyć wiele ciekawych nazwisk, dla klubu grają m.in.: Jeffrey Bruma, Ryan Donk czy Uros Spajic. Kiedyś trykot klubu znad Bosforu przywdziewali m.in. Kalu Uche, Ricardo Quaresma, Lasza Dwali oraz Fabian Ernst.

4. İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü

Na miejscu 4 mistrz Turcji z sezonu 2019/20, kolejna drużyna z europejskiej części Stambułu z dystryktu Başakşehir. Protoplastą klubu był klub İstanbul Büyükşehir Belediyespor, utworzony w wyniku fuzji trzech małych lokalnych klubów i był utrzymywany z publicznych pieniędzy przez władze Stambułu. Po latach spędzonych w drugiej i trzeciej lidze w sezonie 2006/07 drużyna z Başakşehir uzyskała promocje do Süper Lig. W 2014 roku w wyniku zmian politycznych klub odcięto od wszelkich więzów z miastem a 4 czerwca, utworzono İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü. Nieformalnie klub ma bardzo silne wsparcie prezydenta Turcji i ma być konkurencją dla trzech największych stambulskich klubów. W 2014 roku 26 lipca do użytku został oddany stadion Başakşehir Fatih Terim Stadyumu o pojemności 17 801 miejsc. Klub od sezonu 2015/16 regularnie gra w europejskich pucharach, w sezonie 2020/21 zagrał w fazie grupowej Ligi Mistrzów po raz pierwszy w historii. W sezonie 2016/17 i 2018/19 klub wywalczył wicemistrzostwo kraju, a w 2019/20 zdobył jedyne mistrzostwo Turcji. W klubie gra m.in. Stefano Okaka, Nacer Chadli, Pizzi czy wypożyczony z Milanu Leo Duarte. Gwiazdami klubu byli również tacy gracze jak Gael Clichy, Demba Ba, Milos Jojic, Rafael czy Aurélien Chedjou.

3. Beşiktaş Jimnastik Kulübü

Numer trzy to pierwszy przedstawiciel tzw. Wilekiej Trójki Stambulskiej, zespół mający swoją siedzibę w dzielnicy Beşiktaş – europejskiej części Stambułu. Beşiktaş Jimnastik Kulübü to klub założony 3 marca 1903 roku, jeden z najbardziej utytułowanych w Turcji, jego dobytek to 16 mistzrostw kraju, 14 razy wicemistrzostwo a 13 razy Orły kończyły rozgrywki na trzecim miejscu w tabeli. W muzeum klubu znajdziemy 10 pucharów Turcji oraz 9 Superpucharów. Największym rywalem Kara Kartallar jest Galatasaray SK. Beşiktaş ostatnie mistrzostwo Turcji zdobył w 2021 roku, zespół także regularnie grywa w europejskich pucharach, w sezonie 2017/18 dotarli do 1/8, a w sezonie 2002/03 w Lidze Europy dotarli do ćwierćfinałów jednak odpadli po przegranej z Lazio. Sponsorem klubu jest Vodafone, nazwę sponsora nosi również stadion, który może pomieścić 41 tysięcy widzów. W klubie występują dość znani gracze na europejskich boiskach: Miralem Pjanić, Jeremain Lens, Domagoj Vida, Rachid Ghezzal czy Michy Batshuayi.

2. Fenerbahce SK

Kolejny zespół z wielkiej trójki stambulskiej — Fenerbahçe Spor Kulübü, mający swoją siedizbę w dzielnicy Fenerbahçe w azjatyckiej części Stambułu. Klub został założony przez Ziya Songülena, Beya Ayetullaha i Necipa Okanera w 1907 roku. Inspiracją na herb klubowy była leżąca na przylądku Fenerbahçe latarnia morska, przy której zakwitły żółte żonkile, stąd wzięły się niebiesko żółte barwy klubu. W sezonie 1912/13 klub wygrał ligę bez porażki. Kanarki 19 razy wygrały mistrzostwo Turcji, 24 razy stawali na drugim miejscu podium a dwukrotnie na trzecim ponadto 6 razy, zdobywali krajowy puchar, a 9 razy wznosili Superpuchar. Fenerbahçe regularnie gra również w europejskich pucharach, a w sezonie 2012/13 dotarli do półfinału Ligi Europy przegrywając 3:2 z Benficą Lizbona. Największymi rywalami żółtych kanarków są Galatasaray SK i Beşiktaş JK, mecze między tymi drużynami nazywane są derbami interkontynentalnymi. Swoje mecze klub rozgrywa na stadionie Şükrü Saracoğlu, arenie nazwanej na cześć tureckiego polityka może, pomieścić 50 509 kibiców. Przez klub przewijało się wiele piłkarzy znanych w świecie futbolu: Raul Meireles, Dirk Kuyt, Roberto Carlos, Alex, Robin van Persie, Nani czy Simon Kjær.

1. Galatasaray Spor Kulübü

Numerem jeden na liście jest bez wątpienia najpopularniejszy klub w Stambule, ale też najbardziej utytułowany w całej Turcji — Galatasaray Spor Kulübü. Klub ma swoją siedzibę w dzielnicy Seyrantepe w europejskiej części Stambułu. Galatasaray jest jedynym tureckim klubem, który zdobył europejski puchar, a miało to miejsce w 2000 roku w wygranym w rzutach karnych z Arsenalem finale Pucharu UEFA, a w tym samym roku Turcy zdobyli Superpuchar Europy pokonując Real Madryt 2:1. Lwy 22 razy zdobywało mistrzostwo kraju, 14 razy superpuchar Turcji oraz 18 razy puchar Turcji. Klub został założony w 1905 roku przez uczniów szkoły Galatasaray Lisesi jako Galata-Serai Football Club prze stowarzyszenie pod przewodnictwem Aliego Sami Yena – pierwszego prezesa klubu. Największymi rywalami drużyny z Türk Telekom Arena są pozostałe kluby z wielkiej trójki stambulskiej, derby między tymi drużynami są zawsze pełne ekscesów oraz awantur i dymu. Twierdzą Aslanar jest Türk Telekom Arena mogąca pomieścić 52 tysiące widzów. W klubie grało dużo zawodników ze światowego topu piłkarskiego byli to m.in.: Didier Drogba, Wesley Sneijder, Ryan Babel, Milan Baros czy Franck Ribery. Trenerami tureckiej drużyny byli tacy menadżerowie jak: Roberto Mancini, Cesare Prandelli, Frank Rijkaard, Mircea Lucescu czy George Hagi.

Kluby piłkarskie ze Stambułu – pełna lista

  1. Galatasaray SK
  2. Fenerbahce SK
  3. Besiktas JK
  4. İstanbul Başakşehir
  5. Kasımpaşa SK
  6. Fatih Karagümrük
  7. Eyupspor
  8. Sarıyer GK
  9. Ümraniyespor
  10. 1Tuzlaspor
  11. İstanbulspor Anonim Şirketi
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments