Sport dla osób niewidomych – jakie dyscypliny polecamy?

Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez sprawnie funkcjonujących oczu. Wzrok stanowi niezwykle ważną część naszego życia, a jego utrata lub uszkodzenie wiąże się z ogromnymi problemami na praktycznie każdej płaszczyźnie. Pomimo tych trudności osoby niewidome wcale nie rezygnują z uprawiania sportu i startu w zawodach o światowej randzie. Jakie dyscypliny sportowe dla niewidomych cieszą się największą popularnością?

Blind football/soccer

Sport dla niewidomych nie musi znacząco różnić się od klasycznych odmian dyscyplin. W przypadku osób mających problemy z rozpoznawaniem kolorów (B2/B3) wystarczy zadbać o to, aby piłka kontrastowała z otoczeniem, podłogą, oświetleniem oraz tłem, dzięki czemu zawodnicy będą mogli bez problemu wykonywać podania i strzały na bramkę. Pozostałe zasady piłki nożnej nie ulegają zmianie i drużyny konkurują ze sobą na zasadach klasycznego futsalu.

Osoby z poważniejszymi ograniczeniami wzroku (kategoria B1) wymagają odpowiedniej modyfikacji boiska przed przystąpieniem do gry. Pole gry musi zostać otoczone barierkami, które nie pozwalają piłce opuścić boiska. Aby wyrównać szanse, wszyscy zawodnicy noszą specjalne gogle, ograniczające do zera dostęp światła. Dodatkowo piłka posiada specjalne łożyska kulkowe, które podczas przemieszczania się wydają charakterystyczny odgłos. Bramkarz jako jedyny członek drużyny nie jest niewidomy, a do jego zadań, oprócz przechwytywania strzałów, należy również koordynacja obrońców. Co więcej, niewidomym zawodnikom pomagają umieszczeni poza boiskiem ludzie, którzy informują ich o sytuacji na boisku. Z tego powodu publiczność podczas meczu musi zachować ciszę, aby gracze mogli słyszeć dźwięk piłki oraz wskazówki pozostałych członków drużyny.

Goalball

Dyscyplina ta powstała w roku 1946 jako sposób na rekonwalescencję weteranów po zakończeniu II Wojny Światowej. Proste zasady oraz stale rosnąca popularność goalballu sprawiała, że od 1976 konkurencja ta została umieszczona na liście dyscyplin paraolimpijskich. W grze biorą udział dwie drużyny po trzech graczy, natomiast mecz trwa dwa razy po 12 minut. Celem gry jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika, która znajduje się po drugiej stronie boiska o wymiarach 18×9 metrów – są to rozmiary standardowego pola gry do siatkówki. Sama piłka jest wyposażona w dzwoneczki, natomiast poszczególne strefy gry są oddzielone od siebie taśmą przykrywającą sznurek, dzięki czemu zawodnicy mogą swobodnie orientować się na boisku.

Lekkoatletyka

Sport osób niewidomych to nie tylko gry związane z piłką, ale również lekkoatletyka, zasłużenie nazywana „królową sportu”. W tym przypadku zawodnikom zazwyczaj towarzyszą przewodnicy, którzy pomagają utrzymać zawodników na właściwym torze – w przypadku biegów – oraz asystują podczas innych dyscyplin. Oprócz konkurencji na bieżni, rozgrywanych na dystansach sięgających 10 kilometrów, zawodnicy zmagają się m.in. podczas skoku w dal, skoku wzwyż, trójskoku czy rzutu oszczepem.

Judo

W tym przypadku tej dyscypliny występuje niewiele różnic pomiędzy wariantem dla niewidomych oraz standardowymi zasadami. Wymogiem jest, aby zawodnicy cały czas utrzymywali kontakt fizyczny. Oprócz tego stosowane techniki, dźwignie, rzuty oraz chwyty nie ulegają zmianie.

Pływanie

To jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, która pojawiła się na wszystkich zawodach paraolimpijskich od rozpoczęcia igrzysk w roku 1960. Podobnie jak w przypadku wspomnianych powyżej rodzajów sportu zawodnicy są zobowiązani do noszenia blokujących światło gogli. Technika pływania nie różni się od standardowych zmagań na basenie, podobnie jak dystanse, na których rywalizują zawodnicy. Jedyną znaczącą zmianą jest obecność „tappera”, czyli osoby, która za pomocą specjalnego drążka dotyka pływaka, aby poinformować go o zbliżaniu się do krawędzi basenu. Obecnie wprowadzane są również specjalne czepki, które spełniają tę samą funkcję poprzez wibrację.

Bramki do goalballu oraz blind footballu

W przypadku tych dwóch dyscyplin niezbędne jest przystosowanie boiska do potrzeb zawodników. O ile niewidomi atleci zmagają się na takich samych bieżniach oraz basenach, co inni sportowcy, w przypadku sportów wykorzystujących piłkę potrzeba zadbać o dodatkowe wyposażenie. Aby zapewnić odpowiednie warunki do rozegrania meczu niezbędne będą bramki o odpowiednich rozmiarach. Dotyczy to przede wszystkim goalballu, gdzie potrzebna jest bramka o szerokości 9 metrów. Dodatkowo należy zadbać o zakup specjalnie piłki, która będzie wydawała odgłosy podczas ruchu – w przeciwnym razie zawodnicy nie będą w stanie jej namierzyć i skierować do bramki przeciwnika. Bramki do goalballu oraz blind footballu warto kupić u sprawdzonego producenta, polecamy Sport Transfer, zobacz więcej na https://www.sport-transfer.com.pl/blind-football-goalball

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments