Kluby piłkarskie z Moskwy [TOP 10]

Rosja na pewno nie kojarzy nam się z piłką nożną, dziś przede wszystkim postrzegamy ją jako państwo agresywne. W dalszej części kojarzy nam się z alkoholem i wystawnym życiem. Tymczasem Moskwa posiada kilka klubów piłkarskich, które regularnie grywały w europejskich pucharach, czasem je nawet wygrywając, obok tych moskiewskich gigantów, egzystują również te mniejsze kluby mniej lub bardziej profesjonalne. W artykule przedstawimy ranking 10 najlepszych klubów piłkarskich w Moskwie.

10. Strogino Moskwa

Strogino Moskwa – moskiewski klub z siedzibą w dzielnicy o tej samej nazwie – Strogino. Klub powstał w 2010 roku jako klub amatorski, a sezon 2013-2014 był debiutancki w piłce zawodowej. Klub zaczynał swoją przygodę z piłką zawodową w FNL 2 i pozostaje tam do dziś. Stadionem Strogino jest Yantar Arena, który może pomieścić 2000 kibiców.

9. FK Kairat Moskwa

FK Kairat Moskwa Klub Satelicki dla kazachskiego Kairatu. Został założony w 2021 roku. Kazachstan jest członkiem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, a zatem kazachscy gracze nie są uważani za graczy zagranicznych w rozumieniu rosyjskich przepisów piłkarskich. Co ciekawe, większość kadry piłkarskiej stanowią właśnie gracze z Kazachstanu. Klub rozgrywa swoje mecze na trzecim poziomie rozgrywkowym – FNL 2 w grupie 2. Swój debiutancki sezon Kairat zakończy w środku tabeli.

8. FK Rodina Moskwa

Rodina Moskwa to klub założony w 2015 roku. Cały czas grał na poziomie FNL 2. I pozostaje tam do dnia dzisiejszego. Swoje mecze „Ptaki” rozgrywają na stadionie Spartakovec, na którego trybunach może zasiąść 5000 fanów. Właścicielem klubu jest Siergiej Łomakin, miliarder posiadający w zarządzaniu również FC Ryga oraz FC Pafos.

7. Czertanowo Moskwa

Klub założony w 1993 roku, i od początku stawiano w nim na wychowanków oraz młodzież. W latach 1994-1997 drużyna występowała w trzeciej lidze PFL, był to wówczas czwarty szczebel rozgrywkowy. Po 1997 roku Czertanowo straciło status profesjonalnego klubu, a do profesjonalnej piłki wróciło w sezonie 2014/15, startując z trzeciego poziomu ligowego. W 2018 roku awansowali do FPL jako najmłodsza drużyna w historii tych rozgrywek, a na plus zespołu należy dodać, że składał się on również tylko z wychowanków. Swoje mecze Czertanowo rozgrywa na Sapsan Arena, boisko to jest ośrodkiem treningowym pobliskiego Lokomotivu, a pojemność areny wynosi 10 000 widzów.

6. Veles Moskwa

Szósty na naszej liście moskiewski klub jest dość młodym klubem bo został założony w 2016 roku na bazie szkółki piłkarskiej. Obecnie Veles gra w FNL czyli drugiej lidze rosyjskiej gdzie awansował już w 2020 roku. Stadionem klubu jest stadion Domodiedowo, na którego trybunach może zasiąść 6000 fanów. Klub narazie nie odniósł większych sukcesów, poza mistrzostwami czwartej i trzeciej ligi.

5. Torpedo Moskwa

Ten moskiewski klub powstał w 1924 roku jako Proletarskaja Kuznica i należał do. Fabryki samochodów ZIS. Zespół zdobył trzy mistrzostwa ZSRR, a także 6 razy tryumfował w pucharze. Po rozpadzie Związku Radzieckiego zaczęła się tułaczka w ligach niższego i wyższego szczebla, Torpedo raz spadało, raz awansowało. Mimo wzlotów i upadków klub może pochwalić się występami w Lidze Europy oraz Pucharze UEFA gdzie w latach 1991, 1968 i 1987 dotarł do ćwierćfinałów. Obecne klub jest na drodze awansu do Premier Ligi i Przewodzi ligowej tabeli 2 ligi rosyjskiej. Arena zmagań Torpedo jest Stadion Im. Eduarda Strielcowa otwartego w 1960 roku, obiekt jest dzielony z drużyną Araratu Moskwa i może zmieścić 13 i pół tysiąca widzów.

4. Lokomotiw Moskwa

Historia klubu sięga 1923 roku, wówczas to powstały podwaliny obecnego Lokomotivu pod nazwą KOR Moskwa, a swoją obecną nazwę nosi od 1936 roku. Klub był związany z ministerstwem transportu kolejowego przez co zawodnicy klubu byli nazywani kolejarzami. Na uwagę zasługuje fakt, że w czasach związku radzieckiego klub tułał się w 2 i 3 lidze i nigdy nie awansował do najwyższego szczebla. Sytuacja uległa zmianie dopiero po rozpadzie czerwonego kolosa. Lokomotiv ma na swoim koncie 4 mistrzostwa Rosji oraz 9 krajowych pucharów. Moskiewski klub nie odniósł również nigdy większego sukcesu na arenie międzynarodowej, co prawda grał w Lidze Mistrzów oraz Lidze Europy, jednak największym osiągnięciem Kolejarzy był półfinał Pucharu Zdobywców Pucharów w 1998 i 1999 roku. Stadionem Lokomotivu jest po prostu Stadion Lokomotiv, którego właścicielem są rosyjskie koleje państwowe, arena może pomieścić 28 tysięcy widzów.

3. Dynamo Moskwa

Klub założony został w 1923 roku, co ciekawe z inicjatywy pracowników organów bezpieczeństwa oraz za zgodą samego Feliksa Dzierżyńskiego. Klub swoje największe sukcesy osiągał w erze ZSRR, gdzie 11 razy zdobył mistrzostwo Związku Radzieckiego i 6 razy triumfował w krajowym pucharze, a w 1972 roku Dynamo Moskwa zdobyło Puchar Zdobywców Pucharów. Po upadku związku radzieckiego biało- niebiescy nie zdobyli mistrzostwa Rosji, musieli zadowolić się jedynie pucharem w 1995 roku. Stadionem Dynama jest VTB Arena, która powstała w 2018 roku, i ma pojemność 26300 kibiców.

2. Spartak Moskwa

Klub piłkarski z Moskwy „Spartak” został założony w 1934 roku przez braci Starostinów, choć za protoplastów uznaje się inne kluby, które zostały założone w 1922 roku. Pierwsze mistrzostwo ZSRR klub zdobył w 1936 roku, następnie w kolejnych latach przyszedł czas na dalsze sukcesy. W sumie Spartak Moskwa posiada 12 mistrzostw ZSRR oraz 10 Pucharów, po rozpadzie Związku Radzieckiego klub 10 razy sięgnął po mistrzostwo Rosji oraz 3 razy po puchar Rosji. W europejskich pucharach klub kończył rozgrywki bez większych sukcesów, a także nie zdobył nigdy europejskiego trofeum. Obecnie Spartak rozgrywa swoje mecze na Otkrytije Ariena, nowym obiekcie wybudowanym w 2014 roku, o pojemności 44 tysiące miejsc.

1. CSKA Moskwa

To najstarszy rosyjski klub piłkarski oraz jeden z najbardziej utytułowanych. Ma na swoim koncie 7 mistrzostw ZSRR oraz 6 mistrzostw Rosji, a także 1 puchar UEFA. Klub został założony 27 sierpnia 1911 roku, wówczas pod nazwą OLLS. Od początku swojego istnienia aż do 2013 roku popularne „Konie”, bo tak brzmi przydomek piłkarzy CSKA, rozgrywali swoje mecze na słynnym stadionie na moskiewskich Łużnikach, skąd przenieśli się na trzy lata do podmoskiewskich Chimek, trzy lata tułaczki zaowocowały tym, że od 2016 roku CSKA rozgrywała już swoje mecze na własnym stadionie – WEB Arena o pojemności 30 tys kibiców. Największym sportowym sukcesem stołecznego klubu jest zdobycie w 2005 roku pucharu UEFA, gdzie w finale pokonali portugalski Sporting aż 3-1.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments